Zgodnie z porozumieniem zachodnie koncerny zapewnią poprzez kredyty 50 proc. łącznej wartości projektu ocenianej na 9,5 mld euro, a więc każdy z nich wniesie 950 mln euro. Jedynym akcjonariuszem Nord Stream 2 AG ma pozostać rosyjski Gazprom.
Nowy sposób finansowania pozwoli na usunięcie jednej z głównych przeszkód na drodze do projektu gazociągu – ocenia dziennik „Kommiersant”.
Początkowo zakładano, że pięć zachodnich firm wejdzie w skład konsorcjum Nord Stream 2 AG. Jednak latem zeszłego roku zastrzeżenia do planów powołania konsorcjum wyraził polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wówczas Gazprom unieważnił umowę akcjonariuszy i zapowiedział poszukiwanie innych form współpracy ze swymi zachodnimi partnerami.
Dziennik gospodarczy „Wiedomosti” podał we wtorek, że jeszcze w 2017 roku spółka Nord Stream 2 zaciągnie kredyt w wysokości po 258 mln euro od każdej z pięciu zachodnich firm, a pozostała suma wpłynie później.
Przedstawiciel OMV powiedział „Wiedomostiom”, że ze względu na wartość strategiczną i handlową projektu Nord Stream 2 zapadła decyzja o zawarciu porozumienia o charakterze wyłącznie finansowym i zapewnieniu finansowania w formie pożyczki, bez nabycia aktywów. „Wiedomosti” przytaczają za agencją Reutera wypowiedź dyrektora Engie Gerarda Mestralleta, którego zdaniem nowy wariant pozwoli na uniknięcie zastrzeżeń wysuwanych przez Polskę.