Operator rozbudowy gazociągu północnego spółka Nord Stream 2 AG odpowiedziała na list unijnych krajów sprzeciwiających się rozbudowie gazociągu z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku. List został skierowany do przewodniczącego Komisji Europejskiej i tu też trafiła odpowiedź spółki, w której połowa udziałów należy do rosyjskiego Gazpromu.
Operator uważa, że dwie nowe nitki gazociągu, które zwiększą jego moc przesyłową o połowę do rekordowych 105 mld m3 gazu rocznie, zwiększa też bezpieczeństwo dostaw gazu na rynki Unii. Spółka uważa więc, że nie ma żadnego ryzyka dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej, które i tak „w znacznym stopniu zależą od jednego źródła energii” – cytuje agencja Prime.
Sygnatariusze listu z datą 7 marca to Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Polska, Słowacja, Rumunia, Litwa i nowy przeciwnik inwestycji – Chorwacja. Argumenty są te same, co odpowiedzi operatora: rozbudowa Nord Steram-2 zagraża bezpieczeństwo energetycznemu Europy; zwiększa zależność Wspólnoty od gazu z jednego źródła – Gazpromu i destabilizuje sytuację na Ukrainie (mniejszy będzie rosyjski tranzyt).
Przeciwnicy projektu uważają, że jest on polityczny i z biznesem nie ma nic wspólnego. „Mocno wpłynie na rozwój rynku gazu i na jego szlaki przesyłowe; osłabi tranzytową pozycję Ukrainy”. Obecnie KE sprawdza czy Nord Steram-2 odpowiada unijnemu prawu energetycznemu. Komisarz ds energii Miguel Arias Canete podkreślił, że chodzi nie tylko o niuanse prawne, ale i polityczne kwestie o dużym znaczeniu, projektu Gazpromu i jego partnerów zachodnich.
Obecnie Rosjanie mają blisko 40 proc. niemieckiego rynku gazu. Po rozbudowie gazociągu północnego „80 proc. gazu potrzebnego krajowi będzie pochodziła z jednego źródła” – ostrzegł komisarz.