Porozumienie między PGNIG a Lotosem dotyczy pięciu koncesji ze złóż niekonwencjonalnych i dwóch ze złóż konwencjonalnych; dwie z nich to koncesje poszukiwawcze węglowodorów niekonwencjonalnych. Celem współpracy jest przede wszystkim zintensyfikowanie prac poszukiwawczych na terenie Polski. Oba koncerny powołają grupę roboczą, która ustali kwestie współpracy w zakresie: technicznym, ekonomicznym i prawnym.
- Porozumienie między PGNIG a Lotosem dotyczy siedmiu koncesji poszukiwawczych PGNiG, a w przyszłości wydobywczych - powiedział minister Budzanowski.
- Nie mówimy tylko o siedmiu koncesjach. Będziemy próbowali znaleźć wspólne punkty i w innych projektach. Lotos jest dla nas ważnym klientem, nie tylko z uwagi na ilość gazu, ale i ropy którą od nas kupuje - powiedziała Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNIG. - Właśnie takie przedsięwzięcia, w których synergie i motywacja obu partnerów są czytelne, mają największe szanse powodzenia i pozwalają liczyć na intensyfikację poszukiwań węglowodorów w Polsce. To powinno przełożyć się na wzrost wydobycia ze złóż krajowych - stwierdziła prezes PGNiG.
PGNiG Lotos będą współpracować na koncesjach zlokalizowanych w 4 województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, lubelskim i warmińsko-mazurskim. Umowa zakłada możliwość pozyskania przez Lotos udziałów w każdej koncesji, PGNIG zastrzega sobie prawo sprawowania funkcji operatora na każdej z nich.
Koncesje w Norwegii
Zarówno Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jaki i Grupa Lotos są zainteresowane udziałem w przetargach na koncesje wydobywcze w Norwegii. Pytana o możliwość współpracy Piotrowska-Oliwa powiedziała, że "udział w przetargach biorą nasze spółki zależne, ale na późniejszym etapie nie wykluczamy współpracy". W podobnym tonie wypowiedział się prezes Lotosu Paweł Olechnowicz.