Gdańska spółka ogłosiła program o nazwie „Efektywność i Rozwój 2013-15", który ma wesprzeć strategię koncernu opracowaną na lata 2011-15 i zapewnić wzrost jego wartości.
– Naszym celem jest koncentracja na podstawowym biznesie. Dążymy też do uproszczenia struktury grupy, aby uwolnione w ten sposób środki przeznaczyć na dalszą ekspansję i rozwój – mówi Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos.
Więcej ropy
Najważniejszym celem są poszukiwania i wydobycie ropy i gazu. Jeszcze w 2015 r. planowane jest rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji ropy ze złoża B8 na Morzu Bałtyckim. Planowana wielkość produkcji to około 220 tys. ton surowca. Z kolei zasoby złoża szacowane są na 3,5 mln ton ropy. – Obecnie trwa przetarg, w ramach którego w drugiej połowie lipca chcemy pozyskać partnera do B8 – mówi Zbigniew Paszkowicz, wiceprezes ds. poszukiwań i wydobycia Grupy Lotos.
Koncern kontynuuje wydobycie z bałtyckiego złoża B3. Dzięki naprawie platformy wydobywczej zakłada wzrost rocznej produkcji ropy o 15 tys. ton. W efekcie do 2026 r. ma ona wynieść nawet 100 tys. ton rocznie. Ilość pozostałego do wydobycia surowca szacowana jest na 1,5 mln ton.
Na przełomie 2016 i 2017 r. ma ruszyć wydobycie gazu ziemnego ze złóż B4 i B6. Powołana w kwietniu spółka celowa Baltic Gas zamierza w tym roku pozyskać dane sejsmiczne oraz dokonać wyboru koncepcji zagospodarowania złóż. Ich zasoby są szacowane na 4 mld m sześc. Gaz prawdopodobnie będzie trafiał do gdańskiej rafinerii nowym gazociągiem o długości 130 km i będzie wykorzystywany do produkcji wodoru lub ciepła.