OMV rozpycha się na północy

Austriacki OMV odkupi od Statoila udziały w kilkunastu polach naftowych. Wartość transakcji wynosi 2,65 mld dol.

Publikacja: 19.08.2013 12:33

OMV rozpycha się na północy

Foto: Bloomberg

Na mocy zawartej umowy Austriacy odkupią od Norwegów 19 proc. udziałów w złożu Gullfaks oraz 24 proc. w Gudrun. Dodatkowo zawarta umowa daje OMV możliwość udziału w pracach poszukiwawczych na dodatkowych 11 złożach należących do Statoila.  Wartość porozumienia wynosi 2,65 mld dol., co jest rekordową kwotą w historii austriackiej spółki. Nie jest to jednak ostateczny rachunek. Strony informują, że dodatkowe koszty, które będzie trzeba ponieść dla sfinansowania inwestycji, mogą jeszcze wzrosnąć i szacują je na 500 mln dol.

Dzisiejsza transakcja była bardzo potrzebna norweskiej spółce. Obecnie spółka wdraża plan rozwoju, który zakłada zainwestowanie łącznie 19 mld dol. w prace, które pozwolą na rozpoczęcie wydobycia z posiadanych złóż.

- Zawarta transakcja odblokowuje kapitał ulokowany w tych aktywach i daje nam gotówkę potrzebną na inwestycje w kluczowe dla nas projekty – tłumaczy Helge Lund, prezes Statoil.

Umowa z OMV ma jednak także drugie dno. Sprzedanie części udziałów w złożach Austriakom sprawia, że trudniej będzie wypełnić plan zwiększenia wydobycia. Statoil planuje, że do 2020 r. zwiększy ilość pompowanej ropy do 2,5 mln baryłek rocznie z poziomu 2 mln baryłek odnotowanego w roku ubiegłym.

Dla Austriaków dzisiejsza umowa także ma ogromne znaczenie. Zakupione udziały zwiększą należące do spółki rezerwy ropy o około 320 boe, czyli o około 19 proc. OMV szacuje, że zawarta transakcja pozwoli zwiększyć wydobycie do 40 tys. baryłek ropy w 2014 r. i do 60 tys. baryłek w 2016.

- Podpisana umowa zapewni nam impuls, który będzie motorem napędowym w wypełnieniu naszej strategii rozwoju do roku 2016 – stwierdził Gerhard Roiss, prezes OMV. Potwierdził tym samym, że austriacka spółka chce zwiększyć swoje zaangażowanie na globalnym rynku wydobywczym.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?