W czwartek wieczorem Korolec wręczył nagrody laureatom IV edycji programu GreenEvo. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 22 firm. Spośród 14 finalistów wyłoniono ośmiu laureatów, oferujących technologie przyjazne środowisku. Dwóm firmom zostały przyznane wyróżnienia.
Szef resortu środowiska ocenił, że program GreenEvo wpisuje się w moment, w którym jest teraz Polska. "Wpisuje się w nasz rozwój gospodarczy; nasza nowoczesność wywołuje pozytywne skojarzenia za granicą" - powiedział. Zwracając się do firm-laureatów Korolec zaznaczył, że dzięki ich zaangażowaniu i innowacyjności uczymy się zdobywać kluczowe rynki. Zaliczył do nich Afrykę, Azję i Amerykę Łacińską.
W tym roku jednym ze zwycięzców została firma Dagas za technologię utylizacji m.in. odpadów komunalnych czy przerób biomasy w procesie pirolizy. Nagrodzono także przedsiębiorstwa: Energo Natura za technologię odczynnikowego oczyszczania wody; firmę Energetyka Solarna ENSOL za hybrydowe kolektory słoneczne PVT; Far Data - za stacje monitorowania hałasu i warunków środowiskowych; Frapol - za synergiczny system zarządzania energią powietrza w budynku; M3SYSTEM - za technologię pasywnego budownictwa z użyciem polistyrenu; Mielec-Diesel GAZ - m.in. za wykorzystanie gazów odpadowych z odwiertów do wytwarzania energii elektrycznej oraz NIKOL Jan Nikołajuk - za rekuperator.
Wyróżnione zostały także firmy: MAKROTERM Agata i Krzysztof Wąchała za niskokosztową solarną linię produkcyjną oraz Polbud SA za systemy małych elektrowni wiatrowych.
Odbierający wyróżnienia przedstawiciele nagrodzonych firm podkreślali, że dzięki projektowi GreenEvo udało im się wejść na rynki, na których bez takiej pomocy mogliby konkurować za 5-10 lat. Ich zdaniem dzięki GreenEvo udaje im się ulepszać swoje technologie i poprawiać efektywność. Ocenili, że udział w programie wpłynął na wartość dodaną ich firm. Przedsiębiorcy wskazywali na bardzo dobrą współpracę z resortami środowiska, gospodarki i MSZ w promowaniu ich za granicą.