Jak zapowiedział płocki koncern, o najskuteczniejszych metodach uwalniania gazu ziemnego ze skał łupkowych w polskich warunkach geologicznych dyskutować będą 9 i 10 czerwca w Warszawie uczestnicy III Międzynarodowej Konferencji ShaleScience.
Według PKN Orlen, „dyskusja oparta zostanie o opublikowane po raz pierwszy wyniki prac poszukiwawczych z lat 2009-14, a także na porównaniu właściwości polskich basenów z ich wybranymi odpowiednikami amerykańskimi".
Organizatorem konferencji jest Orlen Upstream, spółka celowa PKN Orlen, powołana w 2006 r. do poszukiwania i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, w tym ze złóż niekonwencjonalnych.
Według Wiesława Prugara, prezesa Orlen Upstream, spółki z grupy płockiego koncernu, wyniki prac poszukiwawczych prowadzonych od 2009 r. potwierdzają, że „polskie warunki geologiczne są znacząco różne i o wiele trudniejsze od tych, które charakteryzują +łupkowe+ baseny północnoamerykańskie. „To oznacza, że nie ma możliwości przeniesienia wprost zza oceanu technologii stosowanych przy wydobyciu gazu z łupków do Polski" – podkreślił Prugar, cytowany w informacji PKN Orlen.
Podkreślił, że w polskich warunkach geologicznych wypracowywane są „nowatorskie metody skutecznego udostępnienia złóż niekonwencjonalnych". „Na bazie kolejnych doświadczeń własnych potrafimy nie tylko wskazać różnice w intensyfikacji złóż w Polsce, ale też zdefiniować, które czynniki osłabiają dotychczas osiągane wyniki" – dodał.