Takie wnioski płyną z najnowszego raportu przygotowanego przez ekspertów z RWE. W opublikowanym opracowaniu „Scenariusze rozwoju technologii na polskim rynku energii do 2050 roku" analitycy biorą pod lupę obecne trendy, które mogą być kluczowe dla rozwoju polskiego sektora elektroenergetycznego. Studium przygotowane przez ekspertów grupy odpowiedzialnych za innowacje, powstało na bazie doświadczenia zebranego przez koncern w Polsce oraz na innych europejskich rynkach, gdzie spółka zaopatruje 23 mln klientów w energię elektryczną i gaz, a w 2013 r. wygenerowała 216.7 TWh energii elektrycznej. Raport ma na celu analizę technologii, które mogą determinować tempo rozwoju sektora i pokazanie kalendarza ich rozwoju do roku 2050.
- Energia stanowi i będzie stanowić kluczowy czynnik rozwoju. Dlatego też poprzez odpowiedni dobór nowych technologii w istotny sposób można wpływać na wzrost gospodarczy, bezpieczeństwo energetyczne oraz jakość życia milionów obywateli – wskazuje cytowany w raporcie Filip Thon, prezes RWE Polska oraz Członek Zarządu RWE Retail.
- Jako koncern, dla którego Polska jest kluczowym rynkiem, firma wspierająca innowacyjność oraz inwestująca w badania i rozwój w skali międzynarodowej, zdecydowaliśmy się podzielić naszymi rozważaniami nt. przyszłego kształtu polskiego sektora elektroenergetycznego. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas studium „Scenariusze rozwoju technologii na polskim rynku energii do 2050 roku" wpisze się w dyskusję na temat rozwoju technologii, które będą kształtować Polski rynek energii – dodaje Filip Thon.
Dokument przedstawia cztery możliwe scenariusze rozwoju technologii, mogące kształtować rynek energii w Polsce. Analizy RWE potwierdzają, że do 2050 r. Polska będzie niezależna jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej, a duże elektrownie węglowe będą nadal istotne. Do 2030 r. powstaną nowe bloki wytwarzające prąd z węgla o łącznej mocy 3-11 GW.
Choć węgiel będzie nadal ważny, energia nie będzie już wytwarzana w zdecydowanej większości z tego paliwa. Także nowe, krajowe źródła energii, obejmujące wiatr, fotowoltaikę i gaz (w tym gaz z łupków), przyczynią się do utrzymania niezależności energetycznej; w efekcie ponad 80 proc. energii elektrycznej wytwarzane będzie ze źródeł krajowych.