Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa

Zakup i montaż fotowoltaiki wymagają znacznych nakładów finansowych i choć to inwestycja na lata, to jednak nie każdy może sobie na nią pozwolić. Dlatego też dostępne są programy, dzięki którym można zmniejszyć ten wydatek, uzyskując dotację.

Publikacja: 03.04.2025 05:50

Na instalację fotowoltaiczną można uzyskać dofinansowanie

Na instalację fotowoltaiczną można uzyskać dofinansowanie

Foto: Adobe Stock

Dotychczas jedną z możliwych form uzyskania dofinansowania na instalację fotowoltaiczną było skorzystanie z programu „Czyste Powietrze”. I choć ruszyła już jego nowa odsłona, to jednak będzie się ona skupiała na wymianie źródeł ciepła, w związku z czym nie została przewidziana możliwość dotacji na zakup i montaż fotowoltaiki. Nie jest to jednak jedyna dostępna opcja.

Dofinansowanie fotowoltaiki: Program „Mój Prąd”

Jak możemy przeczytać na stronie programu „Mój Prąd”, szósty nabór wniosków został wydłużony do 29 sierpnia 2025 roku lub do wyczerpania środków. Program ten powstał w celu wspierania energetyki prosumenckiej, w której osoby wytwarzają energię na własne potrzeby, a nadwyżki przekazują do sieci energetycznej. Dotacje mają służyć zwiększeniu produkcji elektrycznej z fotowoltaiki, efektywniejszemu zarządzaniu energią elektryczną czy też wzrostem autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej dzięki magazynowaniu.

Czytaj więcej

Rusza nowe "Czyste Powietrze". Wyjaśniamy jak otrzymać dotację

Dofinansowanie w ramach programu dotyczy głównie instalacji fotowoltaicznych, magazynów ciepła, magazynów energii elektrycznej o pojemności co najmniej 2 kWh oraz systemów zarządzania energią domową (HEMS lub EMS).

Z programu „Mój Prąd” mogą korzystać prosumenci, którzy ponieśli wydatki na instalacje fotowoltaiczne od 1 stycznia 2021 roku i rozliczają się w systemie net-billing.

Z informacji zawartych na stronie programu wynika, że aby uzyskać dofinansowanie do instalacji zgłoszonych do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej od 1 sierpnia 2024 roku, konieczna jest inwestycja w magazyn energii elektrycznej lub/i magazyn ciepła, a moc instalacji fotowoltaicznej może wynieść od 2 do 20 kW. Z kolei w przypadku instalacji zgłoszonych do 31 lipca 2024 roku przedział ten wynosi od 2 do 10 kW.

Na stronie gov.pl dostępna jest lista dokumentów, które należy przygotować, by starać się o dotację w ramach programu „Mój Prąd” i są to:

  • kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej;
  • dowód zapłaty faktury lub oświadczenie o wpłacie;
  • zaświadczenie net-billing;
  • zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej, które potwierdza montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Energii;
  • oświadczenie wnioskodawcy o zapłacie;
  • protokół odbioru prac od wykonawcy;
  • pełnomocnictwo do złożenia wniosku.

Wnioski można składać przez generator wniosków o dofinansowanie lub login.gov.pl.

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników: Program „Energia dla wsi”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje również na swojej stronie o naborze do programu „Energia dla wsi”, w ramach którego udzielane jest dofinansowanie w formie dotacji lub pożyczki. Wnioski można składać od 3 lutego do 19 grudnia 2025 roku lub do wyczerpania środków.

Celem programu jest wzrost wykorzystywania odnawialnych źródeł energii na terenie gmin wiejskich oraz wiejsko-miejskich.

W przypadku chęci pozyskania dotacji można starać się o dofinansowanie budowy instalacji wytwarzania energii z biogazu rolniczego w warunkach wysokosprawnej kogeneracji, elektrowni wodnych i magazynów energii, natomiast pożyczkę można otrzymać na wspomnianą budowę instalacji wytwarzania energii z biogazu oraz elektrowni wodnych, a także instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych.

Czytaj więcej

Człowiek Trumpa odpowiedzialny za energetykę krytykuje wiatr i chwali fotowoltaikę

Jak wskazuje NFOŚiGW, aby otrzymać dotację na magazyn energii, należy go integrować ze źródłem energii realizowanym równolegle w ramach inwestycji. Inwestycja natomiast nie może być rozpoczęta przed dniem, w którym zostanie złożony wniosek.

Beneficjentami programu są nie tylko rolnicy (osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej), lecz także powstające spółdzielnie energetyczne, czyli spółdzielnie i spółdzielnie rolników, których przedmiotem działalności jest wytwarzanie energii elektrycznej, biogazu lub też ciepła w instalacjach odnawialnego źródła energii, a także równoważenie zapotrzebowania energii elektrycznej, biogazu lub ciepła wyłącznie na potrzeby własne spółdzielni elektrycznej i jej członków, która zamierza ubiegać się o umieszczenie jej w wykazie spółdzielni energetycznych, oraz spółdzielnie energetyczne i jej członkowie będący przedsiębiorcami.

Dotychczas jedną z możliwych form uzyskania dofinansowania na instalację fotowoltaiczną było skorzystanie z programu „Czyste Powietrze”. I choć ruszyła już jego nowa odsłona, to jednak będzie się ona skupiała na wymianie źródeł ciepła, w związku z czym nie została przewidziana możliwość dotacji na zakup i montaż fotowoltaiki. Nie jest to jednak jedyna dostępna opcja.

Dofinansowanie fotowoltaiki: Program „Mój Prąd”

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Energetyka
Ile kosztuje węgiel w marcu 2025? Ceny w sklepie PGG, PKW i na składach
Energetyka
Prąd nad Bałtykiem podrożał po synchronizacji z Unią. Powodów jest kilka
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?