Główne cele nowego programu to nadal poprawa jakości powietrza i efektywności energetycznej budynków przez wymiana nieefektywnego źródła ciepła i termomodernizację domów.
Nowy program „Czyste Powietrze„ obowiązujący od 31 marca 2025 r. wprowadza częściowo nowe zasady przyznawania dotacji oraz współpracy z firmami, które pełnią rolę pośrednika między beneficjentem a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) oraz są wykonawcami inwestycji. Od teraz jednak nie każda firma będzie mogła zostać wykonawcą i otrzymać środki na wykonaną pracę w ramach programu. Tu kluczową rolę będzie pełnił ”Anioł Stróż" programu, a więc gmina jako operator. Będzie on czuwał, aby wykonawcami zostały tylko wiarygodne firmy.
Czytaj więcej
Nowa odsłona programu ma ułatwić wnioskowanie, pozwolić na szybszą dotację i umożliwić wyższe dof...
Czyste powietrze 2025 - kto może zostać beneficjentem programu?
O dofinansowanie mogą występować osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego lub wydzielonego w nim lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. Minimalny okres tej własności musi wynosić trzy lata przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Wymóg ten nie dotyczy sytuacji spadkowych. Ponadto chętni muszą spełniać kryteria dochodowe określone w programie, a w przypadku najwyższego dofinansowania – także wymogi dotyczące standardu energetycznego budynku.
Jaka jest rola operatorów w programie „Czyste Powietrze”?
To nowe rozwiązanie w nowej odsłonie programu Czyste Powietrze, które obowiązuje od 31 marca 2025 r. Rolą operatorów jest wsparcie beneficjentów najwyższego i podwyższonego poziomu dofinansowania, w tym wszystkich beneficjentów korzystających z prefinansowania. – Operator poprowadzi beneficjenta krok po kroku przez całą ścieżkę w programie i zapewnia pełną opiekę i wsparcie od podjęcia decyzji o realizacji inwestycji, przez proces inwestycyjny, aż do jego zakończenia i rozliczenia umowy o dofinansowanie – wyjaśnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.