Kogeneracja pomysłem na smog?

Ostatnia dramatyczna sytuacja w Krakowie i dyskusja związana z poziomami alarmowymi dotyczącymi smogu w polskich miastach (kilkakrotnie wyższymi niż w innych państwach; to, co u nas jest dopiero poziomem alarmowym, we Francji, Czechach czy na Słowacji uchodzi za poważne zagrożenie zdrowia) oraz wracający temat kryzysu w górnictwie skłaniają do ponownego podjęcia tematu promocji kogeneracji w Polsce.

Publikacja: 16.11.2015 10:08

Kogeneracja pomysłem na smog?

Foto: materiały prasowe

Nawet jeśli (na co w przewidywalnej przyszłości się nie zanosi), mielibyśmy dokonać przełomu w zakresie rozwoju technologii odnawialnych w Polsce i pokryć cały kraj wiatrakami i panelami słonecznymi, nie rozwiążemy problemu ciepłownictwa. Można je, rzecz jasna, próbować opierać na gazie ziemnym (i do pewnego stopnia będzie się tak musiało stać), jednak koszty związane z rozbudową infrastruktury przesyłowej i konieczność zwiększenia importu "błękitnego paliwa" z zagranicy z pewnością nie przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego RP. Na razie cieszymy się w tym zakresie względnym komfortem, spowodowanym oparciem znaczącej części wytwarzania energii na krajowych surowcach.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?