Współpraca pomiędzy KGHM Polska Miedź a SN Nuclearelectrica w ramach memorandum ma na celu wymianę doświadczeń oraz wiedzy know-how. Zaplanowano ją na 36 miesięcy i ma ona objąć zakres techniczny, ekonomiczny, prawny, finansowy oraz organizacyjny, niezbędny dla rozwoju projektów małych reaktorów modułowych. Mają one zostać opracowane przez Rumunię i Polskę.
– Dla KGHM energia jądrowa to niezależność energetyczna i niższe koszty. Inwestycja w SMR jest priorytetem, pozwoli nam również utrzymać konkurencyjną przewagę biznesową w skali globalnej. Wprowadzenie innowacyjnej technologii energetyki jądrowej, opartej na małych modułach, to przełom w polskiej gospodarce. Współpraca z doświadczonym partnerem z Rumunii to istotne wsparcie tego przedsięwzięcia – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź.
– Międzynarodowe zainteresowanie rozwojem małych reaktorów modułowych jest wprost proporcjonalne do zaangażowania państw, które chcą zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i osiągnąć cele dekarbonizacji – mówił Cosmin Ghita, dyrektor generalny, SN Nuclearelectrica. – Ważne są innowacyjne cechy tej technologii: modułowość i elastyczność, co bezpośrednio wpływa na niższe koszty i krótszy czas opracowania projektu. Rumunia, z ponad 25-letnim doświadczeniem w bezpiecznej eksploatacji własnej elektrowni jądrowej, jest pierwszym krajem europejskim, który zainicjował rozwój projektu NuScale SMR, jedynej technologii SMR certyfikowanej na poziomie międzynarodowym. Cieszymy się, że możemy współpracować i dzielić się naszymi doświadczeniami i konkluzjami oraz wspierać KGHM w pierwszych krokach we wdrażaniu bezpiecznej, czystej i innowacyjnej technologii – dodał Cosmin Ghita.
Czytaj więcej
Mniejsze i tańsze jednostki wytwórcze korzystające z energii z atomu mogą stanowić odpowiedź na zapotrzebowanie przemysłu na stabilne dostawy energii, która także będzie miała przewidywalne ceny.
Memorandum pomiędzy obiema stronami obejmuje kompleksowe podejście do wszelkich działań związanych z rozwojem projektu SMR, od wyboru lokalizacji po wygaszenie elektrowni, w celu opracowania solidnych, bezpiecznych i opłacalnych projektów SMR w Rumunii i Polsce.
Jako dwa pierwsze kraje, które połączyły dążenie do niezależności energetycznej z jedną z najbardziej zaawansowanych technologii energetyki jądrowej – innowacyjnej technologii małych reaktorów modułowych NuScale – Rumunia i Polska wzmocnią swoje bezpieczeństwo energetyczne dzięki bezpiecznemu, stabilnemu, przystępnemu cenowo źródłu czystej energii, osiągając jednocześnie swoje cele w zakresie dekarbonizacji.
Projekt, który Rumunia zrealizuje we współpracy z NuScale, będzie składał się z sześciu modułów, każdy o mocy zainstalowanej 77 MWe, łącznie 462 MWe, i wygeneruje 193 stałe miejsca pracy w zakładzie, 1500 miejsc pracy w budownictwie, 2300 miejsc pracy w sektorze produkcji i pozwoli Rumunii uniknąć uwalniania do atmosfery 4 mln ton CO2 rocznie.
KGHM wspólnie z firmą NuScale zamierza wdrożyć technologię SMR w Polsce w tej dekadzie. Pierwsza elektrownia zapewni czystą energię zakładom produkcyjnym miedziowej spółki. W tym zakresie KGHM złożył już wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o ocenę technologii i przygotowania studium lokalizacyjnego. W tym celu trwają prace nad utworzeniem w Polsce Symulatora Sterowni SMR (Centrum Edukacji – Centrum E2) do szkolenia operatorów i specjalistów jądrowych.
Partner relacji: KGHM Polska Miedź