Materiał powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź

W związku z sytuacją na rynku energetycznym, którą skomplikowała wojna na Wschodzie, widać, że dostępność do gazu na pewno będzie ograniczona. Wobec tego energetyka jądrowa staje się nie tylko wyzwaniem, ale koniecznością – uważa prof. Ludwik Pieńkowski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, ekspert KGHM.

– Energetyka atomowa niema w całości oparta jest o reaktory, w których woda pełni jednocześnie rolę moderatora neutronów i chłodziwa rdzenia reaktora. Najczęściej wykorzystywane reaktory jądrowe to reaktory lekkowodne. Są one najlepiej sprawdzone – tłumaczy ekspert.

Jednocześnie zwraca uwagę na fakt, że dziś na rynku dostępne są jedynie reaktory wielkoskalowe i bloki energetyczne o mocy przekraczającej 1 tys. MW. Ich budowa to bardzo kosztowne i wieloletnie procesy. Przy czym kiedy przed dekadami w przestrzeni euroatlantyckiej realizowano wiele projektów ich budowy, nie było problemu z komponentami. Inaczej jest jednak dziś, kiedy zdaniem eksperta w Europie mamy do czynienia ze stanem kryzysowym w tym obszarze. Budowy kolejnych, pojedynczych reaktorów od lat grzęzną w kosztach i opóźnieniach. Powodem jest ogromna skala tych inwestycji.

Dlatego, jak mówi prof. Ludwik Pieńkowski, realną alternatywą są nowe idee, dotyczące budowy mniejszych jednostek, tzw. małych reaktorów nuklearnych (SMR). Ich modularna konstrukcja i seryjna, fabryczna produkcja mają kompensować utratę efektu skali, który daje przewagę biznesową reaktorom wielkoskalowym. – Kilka projektów w sprawdzonej technologii reaktorów lekkowodnych jest niemal gotowych do uruchomienia pierwszych komercyjnych inwestycji – wyjaśnia ekspert.

W tej grupie jest projekt opracowany przez amerykańską firmę NuScale Power. Technologia NuScale pozwala na produkcję czystej, odnawialnej i efektywnej kosztowo energii. Jest to przełomowe rozwiązanie, które jako jedyne spośród technologii małych reaktorów modułowych uzyskało zatwierdzenie Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego.

NuScale skonstruowała innowacyjny moduł zdolny do generowania 77 megawatów. Elektrownie mogą pomieścić do czterech, sześciu lub 12 modułów i generować odpowiednio wielokrotność mocy pojedynczego modułu. Wytwarzana w ten sposób energia może być wykorzystywana w bardzo szeroki sposób – dla potrzeb wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym.

To właśnie technologię NuScale wybrał KGHM do prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych w Polsce. Miedziowa spółka zapowiada uruchomienie swoich pierwszych reaktorów do 2029 roku.

Materiał powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM