Reklama

#RZECZoBIZNESIE: Anna Żyła: Polska będzie mniej zielona?

Odnawialne Źródła Energii w Polsce to temat niezwykle ciekawy. Z jednej strony wszyscy są za, a z drugiej coraz pojawiają się nowe regulacje, które są niczym kłody pod nogi branży. Jak obecnie prezentuje się sytuacja na rynku?

Publikacja: 08.08.2016 13:00

#RZECZoBIZNESIE: Anna Żyła: Polska będzie mniej zielona?

Foto: ekonomia.rp.pl

 

OZE w Polsce to nie tylko złe wieści związane z ostatnimi zmianami w prawie, ale także dobre, związane ze stale płynącymi nad Wisłę środkami unijnymi. Czy te pieniądze wystarczą na dalszy rozwój?

- OZE w Polsce się rozwijają i będą się rozwijać. Musimy jednak patrzeć na skalę tych inwestycji. Ważne są dwa aspekty. Po pierwsze to to, czy mówimy o inwestycjach wykonywanych przez przedsiębiorców. Mówimy tutaj m.in. o takich projektach, jak budowa elektrowni celem sprzedaży energii elektrycznej, czy o inwestycjach w moce wytwórcze niezbędne do bieżącej własnej działalności. Drugi kierunek to szeroko rozumiana energetyka prosumencka - wyjaśnia Anna Żyła, główny ekolog banku Ochrony Środowiska.

Jaka jest jednak rentowność OZE? Obiegowa opinia wskazuje, że rozwój tej branży zawdzięczamy przede wszystkim potężnym dotacjom. Przedsiębiorcy inwestowali w zieloną energię, gdyż wsparcie dla niej było pokusą nie do odrzucenia.Czy tak duże wsparcie jest potrzebne?

Reklama
Reklama

- Element wsparcia dotacyjnego był i jest cały czas potrzebny. Ważne jest, by go odpowiednio wyważyć, aby to nie było wsparcie nadmierne - wyjaśniała.

- Wsparcie nowych technologi ma pomóc w ich rozwoju. Mamy tutaj prostą i logiczną ścieżkę. Jeśli będziemy inwestować w nowe technologie, to dojdziemy do sytuacji kiedy spowszednieją, będzie ich więcej i siłą rzeczy staną się tańsze. W ten sposób staną się bardziej efektywne. System wsparcia jest kołem zamachowym potrzebnym na początku rozwoju każdej nowej technologii. Tak było z instalacjami wiatrowymi, tak obecnie jest np. w przypadku biogazowni - mówiła.

- Jeśli chcemy mieć odpowiednio zdywersyfikowany miks energetyczny, bez dominacji jednego rozwiązania, to jest to rozwiązanie najlepiej do tego prowadzące - wskazywała.

Energetyka
Transformacja energetyczna: Były pytania, czas na odpowiedzi
Energetyka
Premier powołał na stanowisko nową prezes Urzędu Regulacji Energetyki
Energetyka
Nowy sojusz energetyczny w rządzie? Apel o zwiększenie kompetencji resortu energii
Energetyka
Bloki gazowe i magazyny energii gwarancją stabilności systemu
Energetyka
Ile będą kosztować osłony chroniące przed podwyżkami cen ciepła? Minister podaje szacunki
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama