Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uruchomiło biuro handlowe w Londynie, którego celem będzie wsparcie spółki w międzynarodowym handlu skroplonym gazem ziemnym (LNG). Placówka pełną zdolność operacyjną ma uzyskać do końca I kwartału. Za jej utworzenie i obsługę odpowiada zależna firma PGNiG Supply & Trading (PST), zajmująca się obrotem gazem i energią elektryczną w Europie Zachodniej.

- Otwieramy biuro handlowe w Londynie, by wzmacniać pozycję PGNiG na globalnym rynku obrotu LNG. Nasza obecność w europejskim centrum obrotu tym surowcem to nie tylko szansa na kupowanie gazu po bardziej konkurencyjnych cenach, ale także doskonała okazja do rozpoczęcia handlu LNG na rynkach całego świata - mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG cytowany w komunikacie prasowym.

Docelowo londyńskie biuro ma być dla całej grupy PGNiG międzynarodowym centrum kompetencji w obszarze LNG oraz głównym ośrodkiem handlowym w zakresie krótko- i średnioterminowych kontraktów na skroplony gaz. Będzie też aktywnie poszukiwało alternatywnych źródeł dostaw do terminalu LNG w Świnoujściu, aby w jak najbardziej optymalny sposób wykorzystać zarezerwowane dla PGNiG moce tej instalacji.

- Ze względu na zwiększenie dostaw LNG m.in. z USA i Australii, spodziewamy się, iż w niedługim czasie gaz skroplony stanie się istotnym surowcem dla Europy. To umocni jego pozycję jako atrakcyjnej alternatywy dla dywersyfikacji dostaw energii - twierdzi Uwe Bode, dyrektor zarządzający PST. Jego zdaniem to rozwiązanie jest szczególnie interesujące dla krajów takich jak Polska, gdzie w dalszym ciągu dominującą rolę odgrywają dostawy gazu z kierunku wschodniego.