Jak wyjaśniło Centrum, to kolejny ważny partner dla realizacji polskich planów rozwoju technologii jądrowych. Naukowcy zabiegają o to, by pierwszy doświadczalny reaktor wysokotemperaturowy (HTR - High Temperature Reactor) powstał w Instytucie w Otwocku-Świerku.
Reaktory wysokotemperaturowe HTR to reaktory chłodzone gazem z moderatorem grafitowym, osiągające temperatury gazu na wyjściu z rdzenia powyżej 700 stopni C. W HTR stosuje się wzbogacony uran jako paliwo, a hel - jako czynnik chłodzący. Możliwość osiągnięcia wysokich temperatur chłodziwa (do 1000 stopni C) w wyniku specjalnej konstrukcji rdzenia i paliwa oraz zastosowanie żaroodpornych materiałów pozwala nie tylko na użycie reaktora HTR w elektrowniach do produkcji energii elektrycznej z wysoką sprawnością, ale przede wszystkim jako źródła ciepła dla przemysłu.
Od poniedziałku w Waszyngtonie trwają rządowe rozmowy dotyczące współpracy w obszarze technologii jądrowych.
X-Energy, to start up, który uzyskał dotację rządu USA na uruchomienie w połowie lat dwudziestych instalacji pilotażowej swojego rozwiązania.
"Porozumienie to efekt naszych działań na rzecz kogeneracji jądrowej, a więc technologii umożliwiającej otrzymywanie i wykorzystywanie ciepła przemysłowego w reaktorach jądrowych. Polskie instytuty naukowe od wielu już lat biorą udział m.in. w pracach europejskiej platformy technologicznej zrównoważonego rozwoju energii nuklearnej SNETP (NC2I, Nuclear Cogeneration Industrial Initiative) czy europejsko-amerykańskiej inicjatywy Gemini" – powiedział prof. Grzegorz Wrochna, przewodniczący powołanego przez ministra energii zespołu ds. wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych.