Protesty w sprawie rosyjskiego megazłoża ropy nic nie dadzą - Wątpię, by Łukoil, TNK-BP czy Gazprom Nieft mogły skutecznie oprotestować decyzje w sprawie odrzucenia ich wniosków dotyczących zagospodarowania największego rosyjskiego złoże ropy naftowej Triebsa i Titowa – powiedział dzisiaj Anatolij Liedowskij, prezes rosyjskiej Federalnej Agencji ds. Wykorzystania Zasobów Naturalnych (Rosniedra).

- Te protesty nic nie dadzą, ponieważ decyzja w sprawie wniosków tych formy zapadła jednogłośnie - wyjaśnił Liedowskij i dodał, że firmy Surgutnieftiegaz oraz Basznieft zostały dopuszczone do przetargu ponieważ tylko w ich wnioskach nie było błędów.

Termin składania wniosków w sprawie zagospodarowanie największego rosyjskiego złoże ropy naftowej [b]Triebsa i Titowa[/b] upłynął trzy tygodnie temu. W tym terminie papiery złożyło sześć podmiotów: Basznieft, Gazprom Nieft, Łukoil, Surgutnieftiegaz, TNK-BP oraz – co uznano za niespodziankę - indyjski koncern ONGC.

Kolejnym zaskoczeniem była ogłoszona w ostatnich dniach września decyzje o dopuszczeniu oferentów do zasadniczej części przetargu. Okazało się bowiem, że uważane za faworytów firmy Łukoil i TNK-BP w ogóle nie będą miały szans powalczyć o złoże. Ich wnioski nie spełniły bowiem wymogów formalnych (chodziło o błędy w dokumentacji, a także brak wystarczających funduszy na bankowych kontach). Podobnie było zresztą z wnioskami Gazpromu Nieft oraz ONGC. Na polu boju pozostały zatem tylko dwa podmioty: Surgutnieftiegaz oraz Basznieft.

Zlokalizowane w [b]Nienieckim Okręgu Autonomicznym[/b] (na zachodzie Syberii) złoże Triebsa i Titowa to jedno z największych pól naftowych na świecie. Jego zasoby szacuje się na co najmniej 152 mln ton ropy naftowej (11,5 mld baryłek). Według innych analizy pod ziemia może się tam znajdować nawet 230 mln ton różnych surowca (17,25 mld baryłek). Cena wywoławcza za możliwość poszukiwań i wydobycia ropy w tym rejonie to 18,171 mld rubli, czyli około 1,76 mld zł. Według nieoficjalnych informacji rosyjski rząd oczekuje za złoże Triebsa i Titowa co najmniej 60 mld rubli (ponad 5,8 mld zł). [b]Rozstrzygnięcie przetargu zaplanowano na 2 grudnia 2010 r[/b].