Pierwsza, to list intencyjny z PGE, Tauronem i Eneą w sprawie wspólnych prac nad realizacją budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. Liderem przedsięwzięcia o wartości kilkudziesięciu miliardów złotych jest PGE. List intencyjny nie będzie obfitował w szczegóły współpracy, podobnie jak to miało miejsce przy zawarciu przez te firmy (razem z PGNiG) porozumienia w sprawie poszukiwania gazu z łupków.
Informacje, że PGE rozmawia z innymi państwowymi koncernami w sprawie aliansu pojawiały się już wcześniej, ale nikt ich nie potwierdzał. Minister skarbu Mikołaj Budzanowski wprost stwierdził, że taki sojusz powinien powstać – z uwagi na skalę inwestycji.
Druga umowa będzie podpisana przez KGHM z Tauronem i dotyczy prawdopodobnie utworzenia spółki celowej, która ma zbudować nowy blok energetyczny w należącej do Tauronu Elektrowni Blachownia. Partnerzy podzielą się udziałami po połowie. Polska Miedź będzie inwestorem finansowym i znacznym odbiorcą energii. Niedawno koncerny otrzymały zgodę Komisji Europejskiej na utworzenie spółki celowej. Szacowana wartość budowy bloku o mocy 850 MW to 3–4 mld zł.