Rosneft bierze TNK-BP

Dzięki tej transakcji największy rosyjski producent paliw stanie się światowym liderem w wydobyciu ropy. Gazprom musi ustąpić miejsca nowemu faworytowi Kremla

Publikacja: 20.10.2012 17:14

Rosneft bierze TNK-BP

Foto: Bloomberg

Ogłoszona w Londynie przez Rosneft oferta zakupu od koncernu BP połowy akcji TNK-BP, wzbudziła morze komentarzy światowych mediów. Rosjanie zapłacą 28 mld dol., część w akcjach swojej firmy. Wg. Financial Times (FT), będzie to 10-20 proc. akcji.

Jeżeli dodać do tego, że za taką samą cenę chcą swoją połowę koncernu odsprzedać oligarchowi ze spółki AAR, to otrzymamy największą w historii roku i „drugą w światowej branży paliwowej transakcję przejęcia", pisze Bloomberg.

FT przypomina, że Rosnieft z małej państwowej firmy stała się największym producentem w Rosji (120 mln ton rocznie), dzięki przejęciu aktywów Jukosu Michała Chodorkowskiego.

Zdaniem The Guardian, transakcja potwierdziła, że prezes Rosneft Igor Sieczin, stał się drugim po Putinie najważniejszym człowiekiem w Rosji, a pierwszym w rosyjskiej energetyce. Dziennikarze nazywają go „szarą eminencją" oraz Darthem Wederem Rosji.

Reuters zauważa, że minusem transakcji jest fakt, że agencje ratingowe prawdopodobnie obniżą ocenę kredytową Rosneft, w związku z koniecznością  zadłużenia się u zagranicznych kredytodawców. Rosjanie chcą m.in. wyemitować obligacje na 650 mln dol..

Po przejęciu TNK-BP Rosneft będzie największym publicznym koncernem świata pod względem poziomu wydobycia ropy. Zajmie też miejsce Gazpromu, jako lider branży. Rosneft będzie miała wartość rynkową na poziomie Gazpromu - 120 mld dol. i będzie pompować 4,5 mln baryłek na dobę. Nikt nie wydobywa dziś więcej.

- Transakcja z BP zmieni układ sił w rosyjskiej energetyce - pisze Bloomberg.

Smaczku całej sytuacji dodaje fakt, że sprzyjał jej Robert Dudley obecny prezes BP a były szef koncernu TNK-BP. Ze stanowiska usunęli go rosyjscy akcjonariusze, zarzucając, że działa w brytyjskich interesach.

Potem AAR nie dopuściła do aliansu BP z Rosneft (wymiana akcji i inwestycje w Arktyce). Teraz więc Dudley może być usatysfakcjonowany.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie