Inwestycja w Opolu coraz bliżej

Wierzę, że jeszcze latem ruszy budowa nowych bloków w elektrowni Opole - powiedział w czwartek premier Donald Tusk podczas wizyty w opolskiej elektrowni. W czwartek Kompania Węglowa i PGE podpisały list intencyjny o współpracy.

Publikacja: 27.06.2013 12:01

Inwestycja w Opolu coraz bliżej

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Premier przypomniał, że rozbudowa należącej do PGE elektrowni Opole o dwa nowe bloki na węgiel kamienny o mocy po 900 MW to inwestycja o wartości ponad 11 mld zł.

- Nie muszę nikomu tłumaczyć, co to znaczy dla regionu i całego kraju - zaznaczył szef rzędu.

Przed wystąpieniem premiera list intencyjny o współpracy podpisali prezes Kompanii Węglowej Joanna Strzelec-Łobodzińska i prezes PGE Krzysztof Kilian. Premier nazwał to porozumienie "krokiem do większego zatrudnienia" i "krokiem do bezpieczeństwa energetycznego".

- Głęboko wierzę, że to dzisiejsze porozumienie i moja wizyta tutaj zamykają etap przygotowawczy i jeszcze latem ta inwestycja ruszy już w sensie dosłownym - powiedział premier.

Inwestycję w nowe bloki energetyczne szef rządu nazwał "strzałem w dziesiątkę pod każdym względem". Tusk pytany o finansowanie inwestycji powiedział, że pracował nad tym resort skarbu i zarząd PGE.

- Zadaniem ministra skarbu i zarządu PGE było budowanie takiego modelu (finansowania inwestycj), który uczyni to przedsięwzięcie opłacalnym, a przynajmniej bezpiecznym z punktu widzenia spółki. Bo tu nie chodzi o biznes dla spółki, tylko o wielki narodowy biznes dla wszystkich Polaków. Temu podporządkowane było to przedsięwzięcie, a ich ciężka praca miała doprowadzić to tego, żeby ono nie było w żadnym wypadku dla spółki problemem - zaznaczył premier.

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński przyznał, że rozbudowa elektrowni, jak każda długoterminowa inwestycja, jest obarczona ryzykiem i dlatego trzeba zaprojektować takie finansowanie, które zmniejszy to ryzyko.

- Takim filarem, którzy minimalizuje ryzyko nierentowności tej inwestycji jest dzisiaj podpisana intencja między dwoma potężnymi podmiotami gospodarczymi (...). Następne są jeszcze w trakcie wypracowywania. Jest już podpisana umowa z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi, więc jesteśmy w trakcie tego montażu - wyjaśnił.

Karpiński wskazał także, że w lipcu br. inwestycja może ruszyć.

- Polskie firmy podejmują się projektu o najwyższych standardach technologicznych, realizując projekt biznesowy i wychodząc naprzeciw bezpieczeństwu energetycznemu państwa. Trudno o lepszą promocję i taki patriotyzm gospodarczy na najwyższych światowych standardach - podkreślił szef resortu skarbu.

Premier przypomniał, że rozbudowa należącej do PGE elektrowni Opole o dwa nowe bloki na węgiel kamienny o mocy po 900 MW to inwestycja o wartości ponad 11 mld zł.

- Nie muszę nikomu tłumaczyć, co to znaczy dla regionu i całego kraju - zaznaczył szef rzędu.

Pozostało 87% artykułu
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie
Energetyka
Rosyjski szantaż w Famurze. Chcą odkupić udziały warte 70 mln zł za 1 tys. euro