PGE Polska Grupa Energetyczna, KGHM Polska Miedź, Tauron Polska Energia oraz Enea ustaliły strukturę własnościową i zasady funkcjonowania spółki celowej PGE EJ1, powołanej do budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Zgodnie z zapisami umowy, PGE będzie posiadała 70 proc. w kapitale zakładowym spółki. Tauron, KGHM i Enea nabędą po 146 tys. udziałów stanowiących po 10 proc. w kapitale zakładowym PGE EJ1. Umowa zawiera także zasady uczestnictwa wszystkich stron w projekcie przygotowania i budowy elektrowni.
Współpraca polskich firm przy budowie elektrowni jądrowej była przewidywana od momentu jego powstania.Ale zdaniem analityków od ustalenia zasad współpracy do realizacji inwestycji jest jeszcze daleka droga. – Zdziwiłbym się, gdyby podpisanie umowy wspólników wiązało się z jakimikolwiek istotnymi przepływami gotówki. Na razie niepewność dotycząca projektu – jego wartości, czasu realizacji itp. – jest zbyt duża, żeby dziś operować jakimikolwiek konkretnymi wycenami – mówi Paweł Puchalski, szef analityków DM BZ WBK. Jego zdaniem zawartą wczoraj umowę należy rozpatrywać jako potwierdzenie przyszłego uczestnictwa w projekcie, będącym obecnie w bardzo wstępnej fazie przygotowania.
Umowa wspólników zostanie zawarta po uzyskaniu pozwoleń organów korporacyjnych wszystkich stron. Nabycie udziałów w spółce PGE EJ1 warunkuje także otrzymanie koniecznych pozwoleń antymonopolowych i przyjęcie przez rząd Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. – Z nadzieją przyjęliśmy deklarację pełnomocnika rządu ds. energetyki jądrowej Hanny Trojanowskiej o tym, że program zostanie przyjęty jeszcze w tym roku. Program zawiera harmonogram działań i ich wykonanie w zaplanowanych terminach jest ciągle realne, ale wymaga tak dyscypliny po stronie inwestora, jak i odpowiednich działań rządu – mówił Aleksander Grad, prezes PGE EJ1 podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Rządowe plany przewidują budowę przez PGE dwóch elektrowni jądrowych o mocy ok. 3000 MW każda. Aleksander Grad ocenił, że pierwszy blok powinien ruszyć pod koniec 2024 r.
PGE jest w trakcie opracowywania modelu finansowania inwestycji, która pochłonie 35–55 mld zł, z czego ok. połowy to koszty technologii. Przyjęta przez Zarząd PGE EJ 1 strategia przewiduje przeprowadzenie jednego postępowania, które łączy kluczowe elementy projektu, tj. udział partnera strategicznego, wybór technologii, generalne wykonawstwo, dostawę usług wsparcia w zakresie eksploatacji i utrzymania ruchu elektrowni, dostawy paliwa oraz finansowanie dłużne. W maju zakończyła się pierwsza seria spotkań PGE EJ 1 z przedstawicielami firm – potencjalnymi uczestnikami postępowania. Kolejnym etapem powinno być rozpisanie przetargu. Wśród możliwych dostawców technologii są: Areva, GE Hitachi Nuclear Energy czy i Westinghouse.