Unijna polityka klimatyczna zobowiązuje Polskę do 20-proc. redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2020 r. Wiele do zrobienia w tej kwestii mają koncerny energetyczne, dla których węgiel jest głównym paliwem do produkcji prądu. Pomóc w osiągnięciu celu może nie tylko rozwój zielonej energii, ale i poprawa sprawności istniejących elektrowni.
Jest wiele do zrobienia
– Moim zdaniem w krótkim i średnim terminie odejście od węgla jest w Polsce niewykonalne, m.in. ze względu na kwestie finansowe, a także bezpieczeństwo dostaw energii. Mimo to koncerny energetyczne mogą i powinny dążyć do redukcji emisji CO2 – uważa Marcin Prusak, dyrektor departamentu klientów strategicznych i finansowania strukturalnego w banku DNB Nord Polska. Zaznacza, że kluczowy jest rozwój odnawialnych źródeł energii. – Jednak jak dotąd koncerny nie rozwinęły wystarczająco tego sektora działalności. Kupienie kilku farm wiatrowych to zdecydowanie za mało, by mówić o sukcesie – twierdzi Prusak.
W elektrownie napędzane wiatrem zainwestował m.in. Tauron. Ma on w swoim portfelu cztery parki wiatrowe. Ostatnio uruchomił największy z nich – Marszewo. W sumie w tego typu obiektach tarnowski koncern ma zainstalowanych ponad 180 MW mocy. Celem spółki jest osiągnięcie poziomu około 800 MW w roku 2020 w energetyce odnawialnej, co obejmuje produkcję energii głównie z wiatru, wody oraz biomasy.
Jeszcze większe ambicje ma Polska Grupa Energetyczna. Łączna moc zainstalowana jednostek wytwórczych w elektrowniach wodnych i wiatrowych należących do grupy wynosi dziś 630 MW, co stanowi około 15 proc. udziału w rynku. Tymczasem w fazie projektów znajduje się jeszcze ponad 1000 MW energii wiatrowej.
Czas na nowe instalacje
Rozwój odnawialnych źródeł energii to niejedyny sposób na obniżenie emisji CO2. Kolejnym są modernizacje elektrowni. Plan największego krajowego koncernu PGE zakłada przeprowadzenie 18 zadań inwestycyjnych w zakresie odsiarczania, odpylania i odazotowywania spalin. Obecnie zrealizowano sześć z nich, a kolejne zostaną ukończone do 2016 r. Inwestycje pochłoną w sumie 2 mld zł. Równolegle w Elektrowni Bełchatów PGE realizuje program kompleksowej modernizacji bloków o całkowitych nakładach sięgających 9,5 mld zł. Szacuje się, że zastosowanie nowych technologii w elektrowniach węglowych pozwala zmniejszyć emisję CO2 w tych instalacjach nawet o 30 proc. Niskoemisyjne technologie mają być również zastosowane w nowych siłowniach węglowych, których budowę zapowiadają koncerny energetyczne. Wciąż odkrywane są też kolejne pomysły na redukcję zanieczyszczeń, które nie wiążą się z eliminacją węgla z polskich elektrowni.