Gazprom kontra Rosneft

Giganty starły się w walce o gaz skroplony z Sachalina. Rosneft zaskarżył Gazprom do urzędu antymonopolowego o blokowanie dostępu do magistrali.

Publikacja: 13.05.2014 14:55

Gazprom kontra Rosneft

Foto: Bloomberg

Skarga Rosneft trafiła już do Federalnej Służby Antymonopolowej (FSA), napisał Kommersant. Postępowanie Gazpromu blokuje inwestycje Rosneft na Sachalinie w budowę zakladu LNG. TO konkurencja dla pracującego tam jedynego dotąd w Rosji zakładu skraplania gazu nalezącego do Gazpromu.

W kwietniu Rosneft zwróciła się do premiera Miedwiediewa o pomoc w podłączeniu do systemu przesyłu Sachalin-2 do portu Jeleckij, gdzie stanie fabryka LNG. Systemem zarządza Gazprom,  który ma 50 proc. plus akcja w projekcie Sachalin-2 i odmówił Rosneft zgody na podłączenie.

Fabryka Rosneft ma być gotowa w 2018 r, kosztować 12 mld dol.. Moc produkcyjna to 5 mln ton rocznie. W połowie kwietnia szefowie Exxo, który jest partnerem Rosneft, ocenili koszty sachalińskiej fabryki, wraz z potrzebną infrastrukturą na 15 mld dol..

Bazą surowcową dla fabryki ma być złoże na szelfie Morza Ochockiego, gdzie pracuje Rosneft z partnerami projektu Sachalin-1. Gazprom od początku publicznie torpedował plany Rosneft, głosząc bezcelowość budowy jeszcze jednej fabryki LNG na Sachalinie.

Jednocześnie chciał kupować gaz z Sachalin-1, by zwiększyć moc swojego zakładu. Exxon (operator projektu) nie godził się jednak sprzedawać gaz po cenie krajowej - 4-5 razy niższej od eksportowej, uzyskiwanej przez Gazprom. Rosyjski budżet stracił na tym konflikcie już 3,6 mld dol. (obliczenia izby obrachunkowej federacji).

W wypadku uznania racji Rosneft, FSA może nałożyć na Gazprom kary za praktyki monopolistyczne wielkości do 15 proc. rocznych przychodów.

Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku