Jak zaznaczył podczas przemówienia otwierającego uroczystość prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) Jacek Kaczorowski, uruchomienie nowego bloku zbiega się w czasie z rozpoczęciem okresu grzewczego.
Dodał, że po oddaniu nowej inwestycji możliwe będzie ograniczenie pracy kotłów węglowych zimą i całkowite ich wyłączenie latem - dzięki temu ograniczona zostanie emisja dwutlenku węgla i siarki do atmosfery.
Wiceminister skarbu państwa Zdzisław Gawlik powiedział natomiast, że oddana w piątek inwestycja jest bardzo ważna zarówno dla Polski, jak i regionu. „Ale najważniejsza jest dla Rzeszowa, bo to Rzeszów skorzysta z niej najbardziej" - dodał.
Nawiązując do ustaleń polityki klimatycznej UE do roku 2030, które uzgodnili w nocy z czwartku na piątek w Brukseli unijni przywódcy, Gawlik zaznaczył, że ustalenia te są szansą na modernizację polskiej energetyki.
Całkowita moc elektryczna nowego bloku w rzeszowskiej elektrociepłowni to ok. 29 MWe i odpowiada potrzebom energetycznym prawobrzeżnej części Rzeszowa. Z kolei moc cieplna na poziomie ok. 27 MWt umożliwi ograniczenie pracy kotłów węglowych zimą i całkowite ich zastąpienie latem.