Zarzut dotyczący nieuwzględnienia w przetargu silników tłokowych został odrzucony. KIO uwzględniła natomiast zarzut dotyczący ograniczenia referencji w zakresie realizacji inwestycji tylko do krajów z obszaru GPA.
Decyzja nie wstrzymuje dalszego postępowania przetargowego.
Przypominamy, że 25 listopada br. PGNiG Termika ogłosiła przetarg na wybór generalnego wykonawcy bloku gazowo-parowego o mocy elektrycznej 420-490 MW oraz cieplnej powyżej 250 MW w należącej do niej warszawskiej Elektrociepłowni Żerań. W ocenie spółki Wärtsilä, sformułowania zawarte w zamówieniu eliminują możliwość udziału w postępowaniu przetargowym firm oferujących alternatywne technologie, w tym rozwiązanie oparte na silnikach tłokowych zasilanych gazem, które ta firma dostarcza.
Spółka złożyła odwołanie do KIO, w którym wykazywała, że zapisy przetargu w sposób rażący naruszają przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych oraz zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.
- Mamy powody do przekonania, że nasze rozwiązanie jest w pełni konkurencyjne w stosunku do technologii bloku gazowo-parowego, które wydaje się preferować zamawiający - mówił Rakesh Sarin, prezes Wärtsilä Power Plants oraz wiceprezes zarządu Wärtsilä. Spółka powoływała się również na analizę wykonaną przez Energoprojekt-Katowice, z której ma wynikać, że w przypadku Żerania rozwiązanie proponowane przez Wärtsilä pozwoliłoby na znaczne obniżenie kosztów inwestycji, z 1,4-1,5 miliarda złotych do ok. 0,9 mld zł.