Konsolidacja energetyki - cele

Skarb Państwa wyjaśnia powody konsolidacji sektora energetycznego.

Publikacja: 29.01.2015 09:26

Skarb Państwa tłumaczy powody konsolidacji sektora energetycznego.

Skarb Państwa tłumaczy powody konsolidacji sektora energetycznego.

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz

Optymalizacja miksu energetycznego oraz wykorzystania kapitału obrotowego m.in. na realizację kluczowych inwestycji w moce energetyczne i sieć dystrybucyjną – to tylko niektóre potencjalne obszary synergii, na które wskazuje MSP, tłumacząc potrzebę konsolidacji sektora. Inne to m.in. efektywniejsze spożytkowanie uprawnień do emisji CO2. Według nieoficjalnych informacji z rynku konsolidacja miałaby polegać na połączeniu Energi z PGE i Tauronu z Eneą.

Liczy się PGE

– Naszą propozycję integracji sektora elektroenergetycznego przedstawimy w najbliższym możliwym czasie na konferencji, a pozostałym akcjonariuszom na walnym zgromadzeniu, które jest odpowiednią do tego platformą – mówi nam Agnieszka Jabłońska-Twaróg, rzeczniczka MSP. Jak podkreśla, cały proces odbędzie się z poszanowaniem praw akcjonariuszy mniejszościowych.

Jednocześnie zaznacza, że delegacja związków zawodowych, która spotkała się w poniedziałek i w środę z ministrem Włodzimierzem Karpińskim, nie poznała szczegółowych planów resortu. – Podczas spotkań omówiono sytuację sektora, także w kontekście zachodzących zmian na rynku krajowym i europejskim. W poniedziałek przedstawiciele MSP odnieśli się też do doniesień prasowych dotyczących integracji sektora na poziomie właścicielskim. Nie przedstawiano ani nie konsultowano konkretnego projektu – dodaje.

Wśród argumentów za konsolidacją padały m.in. stwierdzenia o potrzebie zwiększania konkurencyjności naszych firm na rynku europejskim. Z analiz MSP wynika, że z naszych spółek tylko PGE jest zauważalne na mapie producentów prądu w Europie i to zaledwie z 2-proc. udziałem. – Polskie spółki energetyczne należą do największych firm w kraju, ale w pojedynkę są za małe w porównaniu z największymi graczami europejskimi – argumentuje rzeczniczka.

MSP chodzi też o zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego z uwagi na nasze położenie geopolityczne, a także zapotrzebowanie na kapitał przez spółki, już dziś prowadzące warte ponad 100 mld zł inwestycje.

Naprawa błędów

– Jeśli planowana konsolidacja przyniesie efekty synergii, a nie tak jak poprzednia (prowadząca do utworzenia czterech grup) wygeneruje koszty, a dodatkowo zwiększy zdolności inwestycyjne spółek, nie zaburzając przy tym konkurencyjności, to należy ją przeprowadzić – uważa Janusz Steinhoff, były minister gospodarki.

Mec. Andrzej Mikosz, partner w kancelarii K&L Gates i były szef MSP, połączenie PGE i Energi odbiera jako naprawę błędów przeszłości. – Przyjęcie w marcu 2006 r. koncepcji utworzenia czterech grup było błędem, przeciw któremu nieskutecznie protestowałem. Już wtedy było jasne, że odłączenie od największej grupy Energi pozbawi tę pierwszą niezbędnego przepływu gotówki z biznesu dystrybucyjnego – twierdzi Mikosz. W perspektywie były zaś wielkie inwestycje na odbudowę mocy, w tym na atom.

Zdaniem Mikosza konsekwencją rozwoju pozycji rynkowej Tauronu, kosztem źle zarządzanej przez poprzednią ekipę Enei, jest jej przejęcie przez tę pierwszą spółkę.

Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?
Energetyka
Trump wskazał kandydata na nowego sekretarza ds. energii. To zwolennik ropy i gazu
Energetyka
Bez OZE ani rusz
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Energetyka
Inwestorzy i przemysł czekają na przepisy prawne regulujące rynek wodoru
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska