W ciągu dwóch lat Ukraina zmniejszyła swoje zapotrzebowanie na gaz o jedną trzecią

W ciągu dwóch lat Ukraina zmniejszyła swoje zapotrzebowanie na gaz o jedną trzecią. To zasługa Kremla i Gazpromu.

Publikacja: 23.02.2016 19:30

W ciągu dwóch lat Ukraina zmniejszyła swoje zapotrzebowanie na gaz o jedną trzecią

Foto: Bloomberg

Naftogaz poinformował, że w latach 2014-2015 zapotrzebowanie Ukrainy na gaz spadło o 31 proc. Dla porównania w ciągu dekady - 2004-2013, mieszkańcy Ukrainy zmniejszyli zużycie gazu o... 1 proc. przypomina agencja Unian.

Ten „cud" można wyjaśnić faktem, że przez dziesiątki lat, podobnie jak to było w ZSRR, na Ukrainie już niepodległej nikt nie oszczędzał gazu, nie liczył się z jego zużyciem, nie stosował technik termoizolacji ani zastępczych surowców energetycznych. Gaz był wszędzie i w każdej ilości i kosztował grosze tzn. kopiejki.

Dopiero po ucieczce prorosyjskiego Wiktora Janukowycza z kraju, kiedy Gazprom zaczął stosować sztywną politykę cenową wobec sąsiada, a MFW wymógł potrojenie stawek za błękitne paliwo (od kwietnia 2015 r) okazało się, że kraj wcale nie potrzebuje tak dużo gazu. Według wyliczeń Naftogazu zapotrzebowanie gospodarstw domowych zmniejszyło się o 33 proc.. Wpływ na to miał i anektowany przez Rosję Krym i walki na wschodzie kraju.

Przemysł zużywa teraz o 43 proc. mniej gazu niż w 2004 r, przy czym w ciągu ostatnich dwóch lat zużycie spadło o 38 proc. Elektrownie i elektrociepłownie przeszły na inny rodzaje paliw więc gazu potrzebują mniej o 40 proc. (w ciągu 2 ostatnich lat zapotrzebowanie spadło o 29 proc.).

Popyt budżetówki spadł o 17 proc., ale w ostatnich dwóch latach aż o 39 proc.

- Cyfry te można wyjaśnić tylko bardziej ekonomicznym podejściem do korzystania z gazu i tym, że efektywność energetyczna i energooszczędność stają się stylem życia. To nas bardziej zbliża do Unii aniżeli zniesienie wiz - zauważają w Naftogazie.

W 2015 r zapotrzebowanie kraju spadło o 20,9 proc. do 33,72 mld m3. Dla porównania w 2007 r Ukraina kupiła z Rosji 57 mld m3 gazu.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?