PKN Orlen poinformował, że turbina gazowa wybudowana w płockiej elektrociepłowni osiągnęła pełną moc. Dzięki temu dokładnie 26 września blisko 400 MWe popłynęło do krajowego systemu energetycznego. To kolejny kluczowy etap projektu nowego bloku gazowo-parowego, po tzw. „pierwszym ogniu" i udanej synchronizacji z siecią PSE. W następnych tygodniach prowadzony będzie tzw. ruch regulacyjny oraz nastąpią przygotowania do uruchomienia turbiny parowej, tak aby instalacje osiągnęły docelową moc wynoszącą około 600 MWe.
Budowa elektrociepłowni w Płocku jest elementem strategii grupy PKN Orlen, jak również istotnym projektem dla bezpieczeństwa dostaw energii w Polsce. Razem z oddanym w czerwcu tego roku blokiem gazowo-parowym we Włocławku o mocy 463 MWe, moce produkcyjne koncernu wyniosą około 7 TWh. Spółka wylicza, że będzie to stanowiło około 4,5 proc. energii elektrycznej produkowanej w Polsce. Planowany budżet obu inwestycji sięga około 3,2 mld zł.
Płocka elektrociepłownia będzie zużywała około 0,8 mld m sześc. gazu rocznie, co odpowiada 4 proc. całkowitego zużycia tego surowca w naszym kraju. W efekcie grupa PKN Orlen stanie się największym konsumentem błękitnego paliwa w Polsce. Rocznie będzie go zużywać około 2,5 mld m sześc. Firma przypomina, że dzięki zawartemu we wrześniu ubiegłego roku kontraktowi z PGNiG, ma w pełni zabezpieczone potrzeby w zakresie dostaw gazu do 2021 r.