Atomstrojeksport (eksportowa spółka koncernu Rosatom) poinformował, że ministrowie finansów podpisali międzypaństwowe porozumienie między Rosją a Bangladeszem. Zgodnie z dokumentem Rosja udzieli Bangladeszowi kredytu ze środków państwowych na budowę pierwszej siłowni jądrowej o nazwie Ruppur.

Kredyt Bangladesz musi wykorzystać w latach 2017-2024. Po tym okresie poczynając od marca 2027 r w ciągu 20 lat Dhaka zwróci kredyt w odstępach półrocznych. Wysokość kredytu, wg bangladeskich mediów, na które powołuje się agencja Regnum, to 11,38 mld dol., przy wartości inwestycji ocenionej na 12,65 mld dol.. Różnicę pokryje Bangladesz. Rosjanie nie podają, ile elektrownia będzie kosztować rosyjskich podatników. Podkreślają, że zarobią na inwestycji 8,4 mld dol. podatków od jej realizacji oraz eksploatacji stacji (to oznacza, że będą mieli udziały w dochodach). Do tego elektrownia ma dać w Rosji 12 tys. miejsc pracy oraz zwiększenie eksportu wysokich technologii (Rosatom wyposaży obiekt w swoje reaktory i technologię).

Umowę o budowie Ruppur strony podpisały w 2011 r. W ciągu czterech lat Rosatom otrzymał kontrakt na budowę pod klucz oraz wprowadzenie do pracy pierwszej w Bangladeszu elektrowni.

Rosatom należy do trzech wiodących koncernów w branży energetyki jądrowej na świecie, obok francuskiego Areva i amerykańsko-japońskiego Westinghouse. Zatrudnia ok. 250 tys. ludzi.