Rosyjski atom w Bangladeszu

Bloomberg

Rosjanie zbudują pierwszą elektrownię atomową w Bangladeszu. Zapłaci za to rosyjski podatnik.

Atomstrojeksport (eksportowa spółka koncernu Rosatom) poinformował, że ministrowie finansów podpisali międzypaństwowe porozumienie między Rosją a Bangladeszem. Zgodnie z dokumentem Rosja udzieli Bangladeszowi kredytu ze środków państwowych na budowę pierwszej siłowni jądrowej o nazwie Ruppur.

Kredyt Bangladesz musi wykorzystać w latach 2017-2024. Po tym okresie poczynając od marca 2027 r w ciągu 20 lat Dhaka zwróci kredyt w odstępach półrocznych. Wysokość kredytu, wg bangladeskich mediów, na które powołuje się agencja Regnum, to 11,38 mld dol., przy wartości inwestycji ocenionej na 12,65 mld dol.. Różnicę pokryje Bangladesz. Rosjanie nie podają, ile elektrownia będzie kosztować rosyjskich podatników. Podkreślają, że zarobią na inwestycji 8,4 mld dol. podatków od jej realizacji oraz eksploatacji stacji (to oznacza, że będą mieli udziały w dochodach). Do tego elektrownia ma dać w Rosji 12 tys. miejsc pracy oraz zwiększenie eksportu wysokich technologii (Rosatom wyposaży obiekt w swoje reaktory i technologię).

Umowę o budowie Ruppur strony podpisały w 2011 r. W ciągu czterech lat Rosatom otrzymał kontrakt na budowę pod klucz oraz wprowadzenie do pracy pierwszej w Bangladeszu elektrowni.

Rosatom należy do trzech wiodących koncernów w branży energetyki jądrowej na świecie, obok francuskiego Areva i amerykańsko-japońskiego Westinghouse. Zatrudnia ok. 250 tys. ludzi.

Mogą Ci się również spodobać

Tajemniczy kredyt dla Gazprom

Rada dyrektorów Gazpromu uchwaliła zaciągnięcie 700 mln euro pilnego kredytu we francuskim banku Credit ...

Gazprom i KE bliżej ugody

Rosjanie i Bruksela są coraz bliżej polubownego zakończenia antymonopolowego dochodzenia przeciwko rosyjskiemu koncernowi. W ...

Shell odpowie przed holenderskim sądem

Koncern energetyczny Shell odpowie przed holenderskim sadem za katastrofę ekologiczną w Nigerii. Sędzia Hans ...

Za Rybnik i elektrociepłownie nawet miliard euro

Na około 1,5 mld euro wyceniane są aktywa sprzedawane przez EDF w Polsce – ...

Nie ma szans na obniżki cen paliw

Choć w pierwszym tygodniu roku ceny na stacjach symbolicznie spadły, to jednak średni poziom ...

Wojsko zawłaszcza ropę w Wenezueli

Na czele państwowego koncernu naftowego stanął generał z naznaczenia prezydenta. Ma pomóc w walce ...