MAE: maleje moc energetyki jądrowej

Cooling towers, electricity pylons and other buildings stand at Gundremmingen (KRB) nuclear power plant, operated by RWE AG, in Gundremmingen, Germany/Bloomberg

Duży spadek mocy energetyki jądrowej zagrozi realizacji celów dotyczących zmian klimatu i bezpieczeństwa dostaw energii, chyba że kraje rozwinięte znajdą sposób na przedłużenie żywotności swych reaktorów – stwierdziła Międzynarodowa Agencja Energii (MAE)

 

 

Energetyka jądrowa jest obecnie drugim na świecie źródłem elektryczności osiąganej przy małej emisji związków węgla, za energetyką wodną, przypada na nią 10 proc. światowej elektryczności. Elektrownie jądrowe w Stanach i w Europie mają średnio po ponad 35 lat, wiele z 452 reaktorów działających na świecie ma zostać wyłączone, bo tani gaz ziemny i ostrzejsze wymogi bezpieczeństwa sprawiają, że ich eksploatowanie staje się nieopłacalne. „Bez zmiany polityki kraje rozwinięte gospodarczo mogą stracić do 2025 r. 25 proc. mocy w energetyce jądrowej, a do 2040 r. nawet dwie trzecie” – stwierdziła MAE w pierwszym od 20 lat dużym raporcie o energetyce jądrowej – pisze Reuter.

 

CZYTAJ TAKŻE: Rosjanie zbudują elektrownię atomową w kolejnym kraju

W ciągu ostatnich 20 lat moce z wykorzystania energii wiatru i słońca wzrosły w tych krajach o 580 gigawatów. Mimo tego  paryska Agencja ocenia, że udział 36 proc. czystych źródeł energii w globalnej podaży energii w 2018 r. był taki sam jak dwie dekady wcześniej z powodu  zmniejszenia się udziału energetyki jądrowej. Aby wyrównać spodziewany spadek energetyki jądrowej w następnych 20 latach trzeba by zwiększyć pięciokrotnie nakłady inwestycyjne na wykorzystanie odnawialnych źródeł; będzie to nie tylko bardzo kosztowne, ale wywoła też opór społeczny i będzie wymagało dużych inwestycji w sieć przesyłową – stwierdziła MAE.

 

Nuclear Power Plant /Bloomberg

Jej dyrektor Fatih Birol stwierdził ostatnio, że MAE nie zwraca się do krajów, które postanowiły wyjść z energetyki jądrowej o zmianę zdania, ale uważa, że kraje, które zdecydowały korzystać  z niej nadal, powinny zrobić coś więcej dla wsparcia tego sektora. Zdaniem Birola, nie docenia się obecnie niskiej emisyjności tej energetyki i jej roli w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego w odniesieniu do istniejących siłowni, aby funkcjonowały z zyskiem, zaś plagą nowych projektów (EPR w  Finlandii, Francji) było duże przekraczanie kosztów

 

CZYTAJ TAKŻE: Atomowe muskuły świata

– Bez działań zapewniających większe wsparcie energetyce jądrowej wszelkie starania na świecie zmierzające do przejścia na bardziej ekologiczny system energetyki staną się zdecydowanie trudniejsze – stwierdził szef MAE. Dodał, że odnawialne źródła energii są kluczem w realizacji długoterminowych celów, ale będzie niezwykle trudno osiągnąć je bez udziału energetyki jądrowej. Szef działu rynków energii i bezpieczeństwa w MAE, Keisuke Sadamori dodał, że znacznie kosztowniejsze jest wyprodukowanie nowych urządzeń do wykorzystania energii wiatru i słońca od przedłużenia żywotności istniejących reaktorów, które wymagają zainwestowania od 500 mln do miliarda dolarów na każdy gigawat mocy.

 

Bloomberg

Wielu reaktorom w Stanach zwiększono już żywotność z 40 do 60 lat. Francuska EDF, największy na świecie operator elektrowni jądrowych również chce wydłużyć żywotność swych jednostek.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sezon aukcji na OZE w pełni

Po pierwszej turze aukcji OZE, dotyczącej instalacji już istniejących, w tym tygodniu dobiegnie końca ...

Kupno aktywów Anadarko, największa operacja od czasu przejęcia Elfa, pozwoli Totalowi zwiększyć wydobycie o 5 proc. do 2025 r.

Anadarko: Dzięki wsparciu Buffetta Dawid wygrał z Goliatem

Occidental Petroleum niemal pięciokrotnie mniejsza od Chevrona kupiła ostatecznie Anadarko Petroleum dzięki finansowemu wsparciu ...

Zmiany w radzie nadzorczej Unipetrolu – jej szefem Wojciech Jasiński

Prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński oraz członek zarządu płockiego koncernu ds. sprzedaży Zbigniew Leszczyński ...

Wirus dotarł do Arktyki, Gazprom wstrzymuje pracę

Rosyjski gazowy gigant odizolował od świata największe złoże gazu na Półwyspie Jamalskim. Powodem jest ...

Impuls dla inwestycji

Reformy planowane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne doprowadzą do zwiększenia cen prądu jeszcze przed wdrożeniem ...

Niskie ceny ropy hamują łupkowe poszukiwania

Odwierty na Pomorzu zdecydują o takich inwestycjach w Polsce. Dotychczasowe koszty łupkowych odwiertów i ...