Epex Spot sprzeda prąd na Litwie

123rf.com

Giełda energii elektrycznej działająca w Zachodniej i Północnej Europie oraz Polsce, wejdzie na Litwę. To powinno obniżyć tam ceny prądu.

Komisja ds kontroli energetyki i cen Litwy poinformowała, że w końcu maja otrzymała wniosek giełdy Epex Spot o zgodę na świadczenie usług handlowych w litewskiej strefie cenowej. Komisja ma dwa miesiące na decyzję.

Będzie ona, zdaniem ekspertów, pozytywna, bowiem zwiększy konkurencję w dostawach prądu w republikach nadbałtyckich. Obecnie na Litwie działa tylko jedna podobna giełda – skandynawski Nord Pool.

– W tej branży (handel prądem -red) jest wiele platform na rynku i jest to konkurencja dopuszczalna. My znajdujemy się na rubieżach; podobne giełdy są w Polsce, ale u nas jest skandynawska z powodu jej płynności. Jednak to sami operatorzy decydują jak działać na rynku. Dlatego interesujące będzie czy pojawienie się drugiego operatora spowoduje ciśnienie na ceny – Darius Bakszi członek komisji dla agencji BNS.

EPEX Spot działa na rynkach energii elektrycznej w Austrii, Belgii, Francji, Niemczech, Luksemburga, Szwajcarii, Holandii i Wielkiej Brytanii, jako wyznaczony operator rynku energii. Handluje też w Danii, Finlandii, Szwecji i Polsce. Firma należy do grupy platform handlu surowcami EEX Group.

W maju tego roku na giełdzie Epex Spot zostało sprzedane 45,2 TWh prądu.

Mogą Ci się również spodobać

Paliwa jeszcze stanieją

Kiedy baryłka ropy kosztuje poniżej 38 dolarów, można liczyć, że ceny podstawowych paliw na ...

Lament koncernów nad Nord Stream 2

Wśród zachodnich firm zaangażowanych w rozbudowę gazociągu na dnie Bałtyku panuje coraz większa nerwowość. ...

JSW traci mocno na wartości

Przedstawiciele JSW zapewniali, że sytuacja ArcelorMittal Poland nie wypłynie znacząco na działalność firmy. Inwestorzy ...

Orlen szuka wykonawcy modernizacji elektrociepłowni w Trzebini

Na przełomie 2015 i 2016 r. planowane jest zawarcie kontraktu na przebudowę i modernizację ...

Nowy statut Polenergii

Nadzwyczajne walne zgromadzenie Polenergii przyjęło zmiany w statucie niekorzystne dla mniejszych współwłaścicieli spółki. Funduszom ...

Przyszłość drogowego transportu to pojazdy obywające się bez kierowcy

Coraz częściej myślimy o potrzebie przemieszczania się, a nie posiadania pojazdu na własność Napędy ...