Epex Spot sprzeda prąd na Litwie

123rf.com

Giełda energii elektrycznej działająca w Zachodniej i Północnej Europie oraz Polsce, wejdzie na Litwę. To powinno obniżyć tam ceny prądu.

Komisja ds kontroli energetyki i cen Litwy poinformowała, że w końcu maja otrzymała wniosek giełdy Epex Spot o zgodę na świadczenie usług handlowych w litewskiej strefie cenowej. Komisja ma dwa miesiące na decyzję.

Będzie ona, zdaniem ekspertów, pozytywna, bowiem zwiększy konkurencję w dostawach prądu w republikach nadbałtyckich. Obecnie na Litwie działa tylko jedna podobna giełda – skandynawski Nord Pool.

– W tej branży (handel prądem -red) jest wiele platform na rynku i jest to konkurencja dopuszczalna. My znajdujemy się na rubieżach; podobne giełdy są w Polsce, ale u nas jest skandynawska z powodu jej płynności. Jednak to sami operatorzy decydują jak działać na rynku. Dlatego interesujące będzie czy pojawienie się drugiego operatora spowoduje ciśnienie na ceny – Darius Bakszi członek komisji dla agencji BNS.

EPEX Spot działa na rynkach energii elektrycznej w Austrii, Belgii, Francji, Niemczech, Luksemburga, Szwajcarii, Holandii i Wielkiej Brytanii, jako wyznaczony operator rynku energii. Handluje też w Danii, Finlandii, Szwecji i Polsce. Firma należy do grupy platform handlu surowcami EEX Group.

W maju tego roku na giełdzie Epex Spot zostało sprzedane 45,2 TWh prądu.

Mogą Ci się również spodobać

Polska, Czechy i Niemcy wspólnie wobec propozycji KE dot. rynku energii

Transformacja energetyczna musi być prowadzona w taki sposób, by nie zaszkodziła konkurencyjności europejskiego przemysłu ...

Gazprom dostał pieniądze z Zachodu na Nord Stream-2

Europejscy inwestorzy przelali po 950 mln euro na budowę gazociągu Nord Stream 2. Gazprom ...

Niemcy: rośnie ubóstwo energetyczne

W ciągu roku dostawcy energii w Niemczech odcięli od prądu 330 tysięcy rodzin. Główną ...

Japonia tworzy giełdę gazu

Kraj, który jest największym na świecie importerem LNG, ma dość przepłacania za surowiec i ...

Turecki Potok wyszedł z morza

Zakończyło się układania gazociągu do Turcji po dnie Morza Czarnego. Całość ma być gotowa ...

Statoil znika, pojawia się Equinor

Największy koncern Norwegii chce zmienić swoją nazwę. Dlaczego? Bo świat się zmienia… Rada dyrektorów ...