Jerzy Buzek: Zielony Ład to nie tylko problem kopalń

– Nie sprowadzajmy Europejskiego Zielonego Ładu do problemu zamykania kopalń – zaapelował europoseł Jerzy Buzek podczas tegorocznego Forum Ciepłowników Polskich. Branża ciepłownicza od poniedziałku debatuje w Międzyzdrojach o szansach i wyzwaniach, jakie niesie ze sobą unijna polityka klimatyczna.

Buzek podkreślił, że Europejski Zielony Ład to wielki program, który ma na celu rozwój całej Unii Europejskiej, podniesienie jej innowacyjności, tworzenie nowych miejsc pracy w nowoczesnej zielonej gospodarce. – I oczywiście mamy też osiągnąć neutralność klimatyczną, a przy okazji także zwalczyć smog i zminimalizować ubóstwo energetyczne. Bo dziś węgiel winduje nasze ceny energii na rynku hurtowym tak, że Polska przegrywa walkę konkurencyjną – dodał Buzek.

Europoseł zaznaczył, że ciepłownictwo musi przejść transformację i może to zrobić z wykorzystaniem unijnych funduszy. – Spróbujmy te pieniądze dobrze wykorzystać. W ciepłownictwie najłatwiej i najszybciej możemy zamieniać węgiel na gaz. W przyszłości będziemy mieć wyłącznie odnawialne źródła energii i wodór produkowany w różny sposób – skwitował Buzek.

prof. Jerzy Buzek, Fot. pamedia.pl

Zdaniem prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Rafała Gawina przyszłością polskiej branży ciepłowniczej jest kogeneracja, a więc jednoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej. – To sposób na wytwarzanie energii w sposób bardziej efektywny i na poszukiwanie mniej emisyjnych paliw. Kluczem jest poszukiwanie środków zewnętrznych na takie inwestycje – stwierdził Gawin.

Dziś około 71 proc. ciepła w Polsce wytwarza się z węgla. – Jeśli gaz ma być traktowany jako paliwo przejściowe, to oczekujemy, że będziemy mieli również dostępne źródła finansowania takich inwestycji. A w przyszłości gaz można „zazielenić” wodorem. To tylko kwestia czasu, kiedy uda się opanować technologię produkcji zielonego wodoru – zaznaczył Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Dodał, że branżę ciepłowniczą czeka fala renowacji. – Ciepła będziemy sprzedawać coraz mniej i z tym trzeba się pogodzić. Ale równocześnie będziemy oczekiwać, że zmieni się model regulacji w ciepłownictwie. Bo dziś to nie cena za gigadżul ciepła jest najważniejsza, ale poziom obciążeń, jakie ponosi gospodarstwo domowe. Żeby udźwignąć konieczne inwestycje potrzebne są rentowne przedsiębiorstwa i odpowiednia cena ciepła – zaznaczył Szymczak.

Adobe Stock

Jak podaje URE, 2019 r. był pierwszym rokiem od 2013 r., w którym przychody osiągnięte przez koncesjonowane przedsiębiorstwa ciepłownicze nie umożliwiły pokrycia kosztów prowadzenia działalności związanej z zaopatrzeniem odbiorców w ciepło. Branża osiągnęła stratę finansową brutto w wysokości 0,5 mld zł. Przed całym sektorem stoją tymczasem potężne inwestycje, które eksperci szacują na 100 mld zł.

– Pomimo pandemii musimy utrzymać nasze cele transformacji. Tylko jak to osiągnąć? Krytycznym elementem jest wola polityczna – skwitował Karlis Goldstein, członek gabinetu europejskiej komisarz ds. energii Kadri Simson.

W nowym projekcie polityki energetycznej państwa do 2040 r., przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu, uwzględniono m.in. rozwój ciepłownictwa systemowego w miastach. Dokument zakłada, że w ciągu najbliższej dekady liczba gospodarstw domowych podłączonych do sieci ciepłowniczej wzrośnie o 1,5 mln. Ponadto celem jest osiągniecie 28 proc. udziału OZE w ciepłownictwie w ciągu dwóch dekad, a szczególną rolę w tym obszarze odegrają biomasa, pompy ciepła, biogaz i geotermia.

W ostatnich latach rozwój lądowych turbin wiatrowych został wstrzymany. Fot./Shutterstock

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W czasach klimatycznego kryzysu to odnawialnie źródła energii są szansą

Przez lata wiatraki czy panele były egzotyczną technologiczną ciekawostką. Z dnia na dzień stały ...

Wenezuela kontratakuje w Kolumbii

Władze Wenezueli oskarżyły kierownictwo kolumbijskiego oddziału narodowego koncernu naftowego w korupcji. Ma ona kosztować koncern ...

Kupujemy węglowe moce, gdy Europa się ich pozbywa

Po ubiegłorocznym rekordzie na rynku fuzji i przejęć bieżący rok zapowiada się co najmniej ...

Drogi rosyjski gaz dla Donbasu

Rosjanie sprzedają separatystom z Donbasu gaz drożej niż Ukraina kupuje na zachodnie Europy. W ...

Odwołany wiceminister będzie pełnomocnikiem rządu ds. smogu

Odwołany w poniedziałek wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny ma nadal pracować nad programem ...

Ropa nie ma już siły, by drożeć

Większość ekspertów wierzy, że w kolejnych tygodniach rynki będą się zachowywać podobnie jak na ...