Starsze elektrownie na dłużej? Rynek mocy może dalej wspierać bloki Taurona i PGE

Proponowana zmiana w ustawie o rynku mocy pozwoli na wydłużenie systemu wsparcia dla starszych elektrowni jądrowych po lipcu 2025 r. Na razie Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło założenia do projektu ustawy. To dobre informacje m.in. dla Taurona i PGE.

Publikacja: 11.09.2024 07:35

Starsze elektrownie na dłużej? Rynek mocy może dalej wspierać bloki Taurona i PGE

Foto: Bloomberg

Przeprowadzenie dodatkowych aukcji rynku mocy dla jednostek wytwórczych niespełniających norm emisji CO2, w celu uzupełnienia możliwych braków wystarczalności zasobów wytwórczych, proponuje resort klimatu w założeniach do nowelizacji ustawy o rynku mocy.

Wykorzystać zmiany w prawie UE

Zgodnie z założeniami opublikowanymi w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, zmiana, którą rząd planuje przyjąć do końca roku, będzie zakładać wprowadzenie dodatkowej aukcji uzupełniającej rynku mocy.

Zgodnie z unijnymi przepisami, jednostki wytwórcze emitujące ponad 550 kg CO2 na MWh wyprodukowanej energii elektrycznej po 1 lipca 2025 r. nie mogą otrzymywać wsparcia w ramach mechanizmu zdolności wytwórczych, czyli rynku mocy. Kryterium tego nie spełniają źródła na węgiel kamienny i brunatny. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskazuje jednak, że unijne rozporządzenie z czerwca 2024 r. pod pewnymi warunkami i w ograniczonym czasie dopuszcza możliwość wsparcia takich jednostek rynkiem mocy.

Ministerstwo proponuje aukcje uzupełniającą. Startowałyby jednostki o emisji powyżej 550 kg CO2 na MWh, a więc te na węgiel kamienny i brunatny. 

Ministerstwo proponuje, aby w przypadku, gdy w wyniku aukcji głównych i dodatkowych na dany rok dostaw zidentyfikowany zostanie potencjalny niedobór mocy, możliwe byłoby przeprowadzenie aukcji uzupełniającej, w której startowałyby jednostki o emisji powyżej 550 kg CO2 na MWh.

Czytaj więcej

Plan rządu, czyli zapewnić rezerwę mocy. Później wydzielenie węgla

Dodatkowe aukcje – szanse dla Taurona i PGE

Założenia przewidują, że takich aukcji mogłoby być co najwyżej cztery – na II połowę 2025 r. oraz na lata 2026, 2027 i 2028. Przy czym źródła, które aukcję wygrają, mogłyby zawierać jedynie jednoroczne kontrakty mocowe.

Zgodnie z ustawą moc jest towarem, który można kupować i sprzedawać. Jednostki - wyłaniane podczas aukcji do pełnienia tzw. obowiązku mocowego, polegającego na gotowości do dostarczania mocy elektrycznej do systemu oraz zobowiązaniu do faktycznej dostawy mocy w okresie zagrożenia - są za to wynagradzane.

To pozwoli takim spółkom jak Tauron na wydłużenie wsparcia dla bloków węglowych o mocy 200 MW. Obecnie Tauron dysponuje 10 blokami węglowymi o mocy 200 MW w Jaworznie i w Łaziskach. Dwa z nich mają ważny kontrakt mocowy do 2028 r., a pozostałe do końca 2025 r. Firma dysponuje jeszcze dwoma blokami o mocy 150 MW w Sierszy i dwoma mniejszymi, fluidalnymi, w elektrowni Jaworzno. Szansą na wydłużenie życia tych jednostek do końca 2028 r. była zmiana prawa UE dotyczącego reformy rynku energii. Daje ona możliwość stosowania derogacji od limitu emisyjnego w rynku mocy dla bloków węglowych do końca 2028 r.

To także szansa dla bloków węglowych PGE w Dolnej Odrze, które mogłyby pracować do końca 2028 r. i jednocześnie zyskać więcej czasu na rozwiązanie problemu dostaw ciepła dla miasta Gryfino.

Rząd powinien przyjąć projekt ustawy w trzecim lub w czwartym kwartale 2024 roku.

Przeprowadzenie dodatkowych aukcji rynku mocy dla jednostek wytwórczych niespełniających norm emisji CO2, w celu uzupełnienia możliwych braków wystarczalności zasobów wytwórczych, proponuje resort klimatu w założeniach do nowelizacji ustawy o rynku mocy.

Wykorzystać zmiany w prawie UE

Pozostało 91% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Energetyka Zawodowa
Ruszają konsultacje Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu. Pełnych kosztów nie ma
Energetyka Zawodowa
Prawny pat w konflikcie Rafako z JSW Koks. „Dziwi nas ta sytuacja”
Energetyka Zawodowa
Nagły zwrot w sprawie Rafako. Spółka jednak nie upadnie?
Energetyka Zawodowa
Rządowy wyścig z czasem i brakiem mocy. Jest wstępna zgoda Brukseli na dłuższe życie węgla
Energetyka Zawodowa
Ile będzie kosztowało polskich podatników wydłużenie rynku mocy. Rząd podał dane