Przeprowadzenie dodatkowych aukcji rynku mocy dla jednostek wytwórczych niespełniających norm emisji CO2, w celu uzupełnienia możliwych braków wystarczalności zasobów wytwórczych, proponuje resort klimatu w założeniach do nowelizacji ustawy o rynku mocy.
Wykorzystać zmiany w prawie UE
Zgodnie z założeniami opublikowanymi w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, zmiana, którą rząd planuje przyjąć do końca roku, będzie zakładać wprowadzenie dodatkowej aukcji uzupełniającej rynku mocy.
Zgodnie z unijnymi przepisami, jednostki wytwórcze emitujące ponad 550 kg CO2 na MWh wyprodukowanej energii elektrycznej po 1 lipca 2025 r. nie mogą otrzymywać wsparcia w ramach mechanizmu zdolności wytwórczych, czyli rynku mocy. Kryterium tego nie spełniają źródła na węgiel kamienny i brunatny. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskazuje jednak, że unijne rozporządzenie z czerwca 2024 r. pod pewnymi warunkami i w ograniczonym czasie dopuszcza możliwość wsparcia takich jednostek rynkiem mocy.
Ministerstwo proponuje aukcje uzupełniającą. Startowałyby jednostki o emisji powyżej 550 kg CO2 na MWh, a więc te na węgiel kamienny i brunatny.
Ministerstwo proponuje, aby w przypadku, gdy w wyniku aukcji głównych i dodatkowych na dany rok dostaw zidentyfikowany zostanie potencjalny niedobór mocy, możliwe byłoby przeprowadzenie aukcji uzupełniającej, w której startowałyby jednostki o emisji powyżej 550 kg CO2 na MWh.