Plan rządu, czyli zapewnić rezerwę mocy. Później wydzielenie węgla

Ważą się losy bezpiecznych dostaw energii. OZE jest coraz więcej, ale bez sterowalnych źródeł bezpieczeństwa energetycznego nie sposób ich budować. Odpowiedzialność została scedowana na Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Publikacja: 10.09.2024 04:30

Elektrownie węglowe pewnie nie trafią do NABE, ale ich czas i tak jest policzony

Elektrownie węglowe pewnie nie trafią do NABE, ale ich czas i tak jest policzony

Foto: AdobeStock

Rząd oficjalnie na początku roku porzucił projekt wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych na bazie pomysłu PiS, a więc powołania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Ten podmiot, ze 100-proc. udziałem Skarbu Państwa, miał odpowiadać za stabilną produkcję energii z węgla i miał przejąć wspomniane aktywa – licząc dług oraz wartość aktywów – za około 17,5 mld zł.

Rząd Donalda Tuska odstąpił od tego pomysłu m.in. ze względu na brak w budżecie takiej kwoty, a także brak zgody przekazania spółkom takich środków. Zdaniem władz spółek elektroenergetycznych wydzielenie jest konieczne, ponieważ posiadanie aktywów węglowych utrudnia im zaciąganie kredytów na transformację energetyczną i inwestowanie w nisko i zeroemisyjne źródła.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Energetyka Zawodowa
Specjalne strefy mają dać przemysłowi niższe ceny prądu
Energetyka Zawodowa
O zyskach Unimotu zdecydowały dwa biznesy
Energetyka Zawodowa
Dystrybucja dała PGE rekordowe wyniki
Energetyka Zawodowa
Europa potrzebuje bilionów dolarów, aby nie dopuścić do ponownego blackoutu
Energetyka Zawodowa
Premier zdecydował o Rafako. Padła kwota pomocy