Już we wtorek, 30 stycznia rusza posiedzenie walnego zgromadzenia Enei. Poza wyrażeniem zgody na złożenie pozwów przeciwko byłym członkom zarządu, rady nadzorczej spółki oraz przeciwko ubezpieczycielom za decyzje dotyczące inwestycji w blok węglowy w Ostrołęce, głosowane mają być także zmiany w radzie nadzorczej firmy. Obecna rada składa się z Łukasza Ciołko (przewodniczącym rady) Romana Stryjskiego (wiceprzewodniczącego), Mariusza Pliszki, Mariusza Damasiewicza, Anety Kordowskiej, Tomasza Lisa, Pawła Łąckiego oraz Mariusza Romańczuka. Zgodnie z projektami uchwał z rady ma zostać odwołana jedna osoba i wybrana nowa osoba na jej miejsce. Ma zostać wybrany także nowy przewodniczący rady. W ciągu kolejnych dni może dojść do zmiany w zarządzie spółki.
Czytaj więcej
Czy Elżbieta Bieńkowska przejmie fotel prezesa Orlenu po Danielu Obajtku? Nadzorca państwowych aktywów wyjmuje swoje miotły kadrowe i przygotowuje się do urządzenia na nowo gabinetów władz w spółkach energetycznych. Większość nazwisk kandydatów na najważniejsze stanowiska jest już znana.
Dzień później odbędzie się zaś walne zgromadzenie Polskiej Grupy Energetycznej. Podobnie jak w przypadku Enei, także i w PGE zaplanowano zmiany w radzie nadzorczej i wymianę przewodniczącego tejże. Pierwsze zmiany w radzie PGE już się odbyły. Na miejsce odwołanego pod koniec grudnia Zbigniewa Gryglasa, mocą decyzji ministra aktywów państwowych (MAP), Borysa Budki powołano dr hab. Michał Domagała - radcę prawnego, kierownika Katedry Publicznego Prawa Gospodarczego oraz Prodziekan ds. kształcenia Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Zmiany w radzie mają otworzyć drogę do zmian w zarządzie tej spółki.
Na najbardziej elektryzujące rynek zmiany w radzie nadzorczej Orlenu, należy poczekać do 6 lutego, a więc do kolejnego tygodnia.
Czekając na konkursy na prezesów Orlenu, Enei, PGE
Co czeka obie spółki? Po zmianie składu rad nadzorczych można spodziewać się odwołania obecnych prezesów i powierzenie do czasu rozpisania konkursów – zapowiedzianych przez premiera Donalda Tuska – nowych prezesów pełniących obowiązki do czasu rozstrzygnięcia konkursów. Jeśli konkursów jednak nie będzie – czego ostatecznie nie możemy wykluczyć – możemy spodziewać się powołania nowych członków zarządu. Obecnie skład rady tej spółki składa się z Anny Kowalik (przewodniczącej), Artura Składanek (wiceprzewodniczący), Mieczysława Sawaryna, Tomasza Hapunowicza, Janiny Goss (odwołanej niedawno z funkcji członka rady nadzorczej Orlenu),Radosława Winiarskiego (sekretarz rady) oraz wspominanego Michała Domagały.