Borys Budka otwiera drogę do wymiany prezesa w Tauronie

Czterech dotychczasowych członków rady nadzorczej Tauronu zostało odwołanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych kierowane przez Borysa Budkę. Jednocześnie powołano czworo nowych członków z ramienia MAP. Oznacza to już otwartą drogę do zmian w zarządzie spółki.

Publikacja: 25.01.2024 21:22

Borys Budka otwiera drogę do wymiany prezesa w Tauronie

Foto: Adobestock

Rada nadzorcza trzeciej co do wielkości spółki elektroenergetycznej liczy siedem osób. Zgodnie z raportem giełdowym spółki odwołani zostali przez MAP Dariusz Hryniów, Ryszard Madziar, Piotr Tutak i Marcin Wawrzyniak. Powołani zostali natomiast: Natalia Klima-Piotrowska, Katarzyna Masłowska, Karolina Mucha-Kuś oraz Sławomir Smyczek.

Odwołany Piotr Tutak był dotychczasowym przewodniczącym rady nadzorczej Taurona. W składzie RN pozostają: Leszek Koziorowski, Grzegorz Peczkis i Teresa Famulska.

Czytaj więcej

Jak wydzielić sieci dystrybucyjne ze spółek energetycznych? Jest propozycja

Zmiany w radzie nadzorczej firmy otwierają drogę do zmian w w zarządzie firmy. Na zastąpienie Pawła Szczeszka na fotelu prezesa ma obecnie największe szanse Grzegorz Lot, który przed laty był wiceprezesem Tauron Sprzedaż z Grupy Tauron, a obecnie pracuje w Polenergii.

W strukturze akcjonariatu Tauronu Polska Energia Skarb Państwa ma 30,06 proc. głosów, KGHM Polska Miedź (spółka kontrolowana przez Skarb Państwa) 10,39 proc., Nationale Nederlanden 5,06 proc., a pozostali akcjonariusze 54,49 proc. głosów.

Zgodnie ze statutem Taurona Skarb Państwa ma prawo do powoływania i odwoływania połowy członków rady nadzorczej po warunkiem, że posiada ponad 25 proc. ogółu głosów na walnym zgromadzeniu. Pozostałych akcjonariuszy obowiązuje limit liczby głosów na walnym zgromadzeniu wynoszący 10 proc. nawet w sytuacji, w której posiadają oni większy udział w kapitale zakładowym.

Energetyka Zawodowa
Raport dla Orlenu o Bartłomieju Sienkiewiczu. Ekspert: To jest czarny PR
Energetyka Zawodowa
Kolejne zmiany kadrowe w Orlenie. Wiadomo kto jest w zarządzie
Energetyka Zawodowa
Producenci cementu mają pomysł jak obniżyć ceny
Energetyka Zawodowa
Dyrektywa budynkowa nie umożliwi eksmisji
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Energetyka Zawodowa
Problemy ministerstwa z elektrowniami węglowymi. Inwestorzy zdezorientowani