Aktualizacja: 24.03.2025 14:14 Publikacja: 25.01.2024 16:36
Foto: Bloomberg
Jak powiedział Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) na spotkaniu z dziennikarzami o wyzwaniach energetycznych w tym roku, nowe regulacje dotyczące zmian w prawie energetycznym i ustawie OZE, które wejdą w tym roku, wprowadzają szereg rozwiązań rynkowych i prokonsumenckich. – Nowe przepisy, które wchodzą w życie w tym roku sprawiają, że łatwiej będzie zrzeszać się w klastrach lub łatwiej będzie przesyłać energię z OZE – mówi Gawin.
Kluczowe nadal będą jednak inwestycje w rozwój sieci dystrybucyjnych. Ustawodawca poszerzył w ramach ostatnich zmian w prawie kompetencje prezesa URE dot. opracowania wytycznych co do kierunku rozwoju sieci i realizacji priorytetowych inwestycji, które mają być uwzględnione w planach rozwoju sieci. – Realizacja naszych wytycznych w obszarze inwestycji priorytetowych ma charakter fakultatywny i wiąże się z systemem wynagradzania, którego celem jest zachęceniem przedsiębiorstw do ich realizacji. Zyskaliśmy uprawnienie do wykonania planów rozwoju dot. kierunku rozwoju sieci – przypomniał Gawin dodając, że trwają prace nad opracowaniem docelowego narzędzia kontroli tychże planów. – Będziemy je konsultować z operatorami sieci dystrybucji (OSD) – dodawał prezes. To właśnie operatory sieci byli głównym tematem rozmów dziennikarzy z prezesem URE.
Jest wola polityczna rządu, aby projekt został przyjęty przez parlament jeszcze przed majowymi wyborami prezydenckimi – mówi Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska. Ujawnia szczegóły mrożenia cen energii.
Byli już pracownicy Rafako, którzy z ostatnim dniem lutego pożegnali zakład pracy, mają jednak nadzieje, że wrócą, jeśli tylko model stworzenia nowego podmiotu na bazie dawnego Rafako zmaterializuje się. W tym celu część pracowników podpisała specjalną listę, w której deklarują, że mogą wrócić do zakładu w Raciborzu.
Założenia Czystego Ładu Przemysłowego mają pozwolić na obniżenie cen energii i wzrost konkurencyjności przemysłu, ale zdaniem branży i ekspertów są na to niewielkie szanse.
Mam nadzieję, że to już ostatnie miesiące ingerowania w rynek energetyczny i wkrótce powrócimy do wolnych cen oraz konkurujących ze sobą firm – mówi Joanna Kępczyńska, członkini zarządu E.ON Polska ds. finansowych.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
W ramach KPO należąca do koncernu firma Energa Operator otrzymała 7,66 mld zł pożyczki na rozwój inteligentnych sieci elektroenergetycznych. Za te pieniądze możliwe będzie m.in. przyłączenie do sieci 9 GW mocy z odnawialnych źródeł.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Polska Grupa Energetyczna chce wydać 18 mld zł na 85 magazynów energii o łącznej pojemności 17,2 GWh. Prezes Dariusz Marzec ujawnia, że poza Żarnowcem powstaną one także w Gryfinie, Krakowie, Rogowcu i Rybniku.
W poniedziałek sieci komórkowe w Polsce rozpoczną licytację cennych częstotliwości radiowych dla sieci 5G – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”.
Płatność między powiązanymi spółkami w sytuacji nieosiągnięcia określonej rentowności nie jest zapłatą za usługę gotowości do bycia lokalnym dystrybutorem. Taka korekta pozostaje poza zakresem opodatkowania VAT i nie jest dokumentowana fakturą.
Pracodawca, który przetwarza dane z jawnych rejestrów, np. CEIDG, w celu uzasadnienia wypowiedzenia, nie łamie RODO.
Czy Europa może liczyć, że bank centralny USA zapewni jej dopływ dolarów w czasie napięć rynkowych – zastanawiają się przedstawiciele banków centralnych i organów nadzoru finansowego. Są oni zdania, że wysoce nierealne byłoby niedotrzymanie przez Fed swych zobowiązań, a sam bank nie dał ani razu do zrozumienia, że mógłby tak postąpić.
W Ciepielowie zostanie odsłonięty pomnik zamordowanych przez Niemców rodzin Kosiorów, Skoczylasów, Kowalskich i Obuchowiczów. Zginęli, bo pomagali Żydom. Od pomysłu na pomnik do realizacji projektu minęło 30 lat.
Będzie nowy mikrolas w Gdańsku, a w Krakowie las powstanie przy ul. Węgrzeckiej. Wspólne sadzenie drzew przez mieszkańców w obu miastach zaplanowano na sobotę.
Była pływaczka Kirsty Coventry stanie na czele Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), ale dopiero czas pokaże, czy wybije się na niezależność i ucieknie z cienia poprzednika.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas