Nowe kadry spółek już się szykują. Państwowe spółki czeka rewolucja

Czy Elżbieta Bieńkowska przejmie fotel prezesa Orlenu po Danielu Obajtku? Nadzorca państwowych aktywów wyjmuje swoje miotły kadrowe i przygotowuje się do urządzenia na nowo gabinetów władz w spółkach energetycznych. Większość nazwisk kandydatów na najważniejsze stanowiska jest już znana.

Aktualizacja: 11.01.2024 10:16 Publikacja: 10.01.2024 03:00

Prezes Orlen Daniel Obajtek może stracić stanowisko już na początku lutego

Prezes Orlen Daniel Obajtek może stracić stanowisko już na początku lutego

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Przyszłych prezesów spółek energetycznych poznamy ostatecznie za miesiąc – w lutym, kiedy zakończy się wymiana członków rad nadzorczych. Te zmiany ruszą nieco wcześniej, na przełomie stycznia i lutego.

I tak w Enei walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki zbierze się 30 stycznia, w Polskiej Grupie Energetycznej – 31 stycznia, a Orlenie – 6 lutego. W przypadku tej ostatniej spółki oficjalnie w programie posiedzenia nie ma jeszcze punktu dotyczącego zmian w radzie nadzorczej, ale ten może pojawić się tuż przed walnym zgromadzeniem.

Nie znamy jeszcze daty WZ Taurona i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W pierwszym przypadku, aby odwołać obecnego prezesa, nie jest konieczne zwołanie walnego zgromadzenia, ale wszystko wskazuje na to, że Ministerstwo Aktywów Państwowych jednak je zwoła. Niewiadomą są daty walnego zgromadzenia w JSW, gdzie także może dojść do zmian w radzie nadzorczej.

Ministerstwo Aktywów Państwowych nie odpowiedziało na nasze pytania dotyczące dat zaplanowanych walnych wszystkich podległych temu resortowi spółek energetycznych ani planów wobec nich.

Czytaj więcej

Budka po planach porządku w Enei szykuje się do zmian w PGE. Są pierwsze odwołania

Krzysztof Zamasz preesem PGE? Mocni kandydaci

Niemniej jednak są już pierwsze mniej lub bardziej pewne kandydatury. W przypadku nominacji na prezesów pewnymi wydają się co najmniej dwa nazwiska: Krzysztof Zamasz, dziś dyrektor handlowy i członek zarządu Grupy Veolia, a w latach 2013–2015 prezes Enei (miałby on zastąpić Wojciecha Dąbrowskiego na stanowisku prezesa PGE) oraz Grzegorz Lot, będący obecnie wiceprezesem w Polenergii Sprzedaż (ma zastąpić Pawła Szczeszka na fotelu prezesa Tauronu). Dla Lota byłby to powrót do spółki, z którą był związany w latach 2012–2019, działając w Tauron Sprzedaż i będąc dyrektorem wykonawczym ds. klienta w Tauron Polska Energia.

Kto prezesem Orlenu po Danielu Obajtku? Bieńkowska pod znakiem zapytania

Kandydatury na prezesów pozostałych spółek są już mniej pewne. Elżbieta Bieńkowska miałaby objąć stery w Orlenie i zastąpić Daniela Obajtka – ale po tej informacji rynek zareagował spadkami na giełdzie i niewykluczone, że była wicepremier w poprzednim rządzie Donalda Tuska trafi do Orlenu, ale nie do zarządu, a do rady nadzorczej, podobnie zresztą jak Paweł Olechnowicz, były prezes Grupy Lotos. W grze o fotel prezesa ma nadal pozostawać były prezes PERN Robert Soczyński.

Czytaj więcej

Przed Orlenem możliwe ograniczenie inwestycji

Zagórski nowym prezesem JSW? Kto prezesem spółki Enea?

Na stanowisko prezesa może wrócić także Jarosław Zagórowski, który w latach 2007–2015 był prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej i do tej spółki na nowo jest przymierzany.

Największą niewiadomą jest nowy prezes Enei, który miałby zastąpić Pawła Majewskiego. Wymieniany jako jego następca były prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando jest też przymierzany do roli pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Wyzwania przed nowymi prezesami

Zdaniem Marcina Materny, dyrektora biura analiz rynków kapitałowych w Banku Millennium, z punktu widzenia akcjonariuszy to, co będzie największym wyzwaniem dla nowego zarządu Orlenu, to przywrócenie wiarygodności spółce jako rynkowego gracza, a nie politycznego instrumentu aktualnie rządzących.

Kluczem jest także oczywiście wypłata dywidendy spółce. – W tym roku Orlen zapłaci jako jedyna spółka 15 mld zł dodatkowego podatku od zysków, który zostanie przeznaczony na mrożenie cen energii. To przykład instrumentalnego traktowania Orlenu już przez nową władzę. Nowy zarząd powinien być odporny na wszelkie podobne próby. Spółkom należy pozwolić rosnąć i wówczas pobierać dywidendy. Ale nie opodatkowywać ich, gdzie jedynym zyskującym byłby Skarb Państwa, a akcjonariusze byliby pokrzywdzonymi – mówi Materna.

W kwestii Orlenu niewątpliwie najważniejszym wyzwaniem będzie racjonalizacja wydatków inwestycyjnych spółki. Strategia dotychczasowego zarządu firmy zakłada gigantyczne nakłady inwestycyjne: w kwocie 320 md zł do 2030 r.

Czytaj więcej

Czystki w państwowych spółkach są nieuniknione

Eksperci czekają też na większą niż dotychczas liczbę nominacji dla fachowców z branży. – Rynek zdecydowanie czeka na odpolitycznienie kadr, a przewijające się nazwiska potencjalnych kandydatów dla sektora elektroenergetycznego dają ku temu nadzieję. Najwięcej niewiadomych jest związanych z Orlenem. Rynek oczekiwał tu więcej wpływu ekspertów branży, a mniej polityków. Czas jednak pokaże, czy do lutego obecne kandydatury przetrwają – mówi z kolei Michał Kozak, analityk DM Trigon. – W przypadku elektroenergetyki pojawiające się nazwiska Zamasza czy Lota budzą nadzieje, że do spółki przyjdą fachowcy znający branżę od lat – ocenia.

Wskazuje on, że zmian w strategii spółek rychło się raczej nie doczekamy. – Zmiany kadrowe potrwają tygodnie. Co do priorytetów nowych zarządów – będą te same: wydzielenie węgla, ale już nie w wariancie poprzedniego rządu. Będzie wiązało się zapewne z nową wyceną aktywów, bo ceny energii znacząco spadły – mówi. Dodaje, że kolejną niewiadomą będzie realizacja zapowiedzianego wydzielenia segmentów, poza dystrybucją, ze spółek. – Nie jest jasne, czy ten postulat przetrwa i zyska aprobatę nowych prezesów. Wydaje się, że duże zmiany w strategiach nie pojawią się wcześniej niż przed upływem roku – uważa.

Przyszłych prezesów spółek energetycznych poznamy ostatecznie za miesiąc – w lutym, kiedy zakończy się wymiana członków rad nadzorczych. Te zmiany ruszą nieco wcześniej, na przełomie stycznia i lutego.

I tak w Enei walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki zbierze się 30 stycznia, w Polskiej Grupie Energetycznej – 31 stycznia, a Orlenie – 6 lutego. W przypadku tej ostatniej spółki oficjalnie w programie posiedzenia nie ma jeszcze punktu dotyczącego zmian w radzie nadzorczej, ale ten może pojawić się tuż przed walnym zgromadzeniem.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Energetyka Zawodowa
Daniel Obajtek i jego zastępcy opuścili Polskę. Każdy w innym kierunku
Energetyka Zawodowa
Jest podpis pod projektem. Rząd spieszy się z mrożeniem cen prądu
energetyka
Były prezes Orlenu Daniel Obajtek: Wytrzymałem w tym piekle 6 lat
Energetyka Zawodowa
W Płocku wykluły się cztery sokoły wędrowne. Orlen ogłosił konkurs na imiona
Energetyka Zawodowa
Ekonomiczny żywot starych węglówek Taurona dobiega końca. Zwolnień nie będzie
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił