Prąd i gaz tanieją na TGE. Rekordowe obroty

W styczniu 2023 roku odnotowano rekordowy obrót na rynku spot energii elektrycznej. Stało się to mimo że z początkiem tego roku dla Towarowej Giełdzie Energii ruszyła konkurencja w postaci platformy zakupowej Polskiej Grupy Energetycznej. Patrząc na ceny na TGE, te kolejny raz spadają.

Publikacja: 05.02.2023 10:52

Prąd i gaz tanieją na TGE. Rekordowe obroty

Foto: Adobe Stock

Obroty rosną mimo konkurencji dla TGE

Łączny wolumen obrotu energią elektryczną na TGE wyniósł w styczniu 2023 r. 12 459 993 MWh, co oznacza spadek o 1,8 proc. w stosunku do stycznia 2022 r. Już rynku spot zawarto jednak transakcje o rekordowym wolumenie 6 180 676 MWh, co stanowi wzrost o 79,9 proc. w stosunku do rekordowego do tej pory grudnia 2022 r. oraz o 106,9 proc. rok do roku. Obroty były rekordowe zarówno na rynku dnia następnego, jak i na rynku dnia bieżącego. Na rynku dnia następnego wolumen obrotu wyniósł 5 576 567 MWh (wzrost o 85,5 proc. miesiąc do miesiąca i o 94,1 proc. rok do roku), co przekłada się na średnią dzienną w wysokości 179 889 MWh, przekraczającą dotychczasowe rekordowe wolumeny kontraktowane dla doby dostawy. Aktualny rekord w dziennych obrotach rynku dnia następnego dotyczy dostawy 20 stycznia br. i wynosi 246 106,5 MWh.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Energetyka Zawodowa
Rafako szykuje się do zwolnień grupowych
Energetyka Zawodowa
Jak zaradzić problemom z dostępem mocy do produkcji prądu?
Energetyka Zawodowa
EBOR chce złagodzić zimę w Ukrainie. Bank wspiera energetykę
Energetyka Zawodowa
Zadania nowego pełnomocnika: moc do produkcji prądu i model finansowania atomu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Energetyka Zawodowa
Energa wskazuje plusy dalszej obecności na GPW. W tle finansowanie transformacji