Unia uzgodniła limity cen na rosyjskie paliwa

Kraje Unii uzgodniły limity cen na rosyjskie produkty naftowe. 5 lutego (niedziela) zaczynają obowiązywać sankcje dla rosyjskich paliw transportowanych drogą morską.

Publikacja: 03.02.2023 20:33

Unia uzgodniła limity cen na rosyjskie paliwa

Foto: Bloomberg

Państwa Unii zgodziły się ograniczyć cenę produktów naftowych z Rosji do 100 dolarów za baryłkę - w wypadku produktów sprzedawanych z premią i 45 dol. za baryłkę dla produktów naftowych sprzedawanych ze zniżką - informują Bloomberg i Reuters, powołując się na dyplomatów unijnych.

O porozumieniu w sprawie ograniczeń poinformowała również na portalu społecznościowym szwedzka prezydencja Unii, ale bez określenia poziomu limitów cenowych. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, dodała:

„Wspólnie z G7 ustalamy krańcowe ceny tych produktów, zmniejszając dochody Rosji, zapewniając stabilność światowych rynków energii”.

Czytaj więcej

Ile faktycznie Rosja zarabia teraz na ropie i gazie?

Wcześniej Departament Skarbu USA poinformował, że USA wspólnie z sojusznikami zgodziły się na wprowadzenie dwóch pułapów cenowych na produkty naftowe z Rosji.

5 grudnia 2022 roku weszły w życie zachodnie sankcje naftowe: Unia Europejska przestała przyjmować rosyjską ropę transportowaną drogą morską, a kraje G7, Australia i UE wprowadziły na nią limit cenowy w transporcie morskim na poziomie 60 dolarów za baryłkę – drożej zabrania się transportu i ubezpieczania surowca.

Rosja w odpowiedzi zakazała od 1 lutego dostarczania ropy do „krajów nieprzyjaznych”, jeśli kontrakty bezpośrednio lub pośrednio przewidują stosowanie mechanizmu pułapu cenowego.

Paliwa
Orlen inwestuje w usługi inżynieryjne
Paliwa
Wyrok dotyczący połączenia Orlenu z Lotosem zapadnie za miesiąc
Paliwa
Kulisy gry o Orlen. Nowy prezes to nie wszystko
Paliwa
Rosja ma pomysł, jak produkować więcej benzyny. Obniży normy jakości
Paliwa
Ceny benzyn i diesla wzrosną. Skutki drogiej ropy dotarły do Polski