Podstawą prawną przyjmowania już szczegółów pakietu pomocowego są opublikowane 28 października br. „tymczasowe kryzysowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy", w którym dopuszczona została możliwość udzielania przez państwa członkowskie Unii Europejskiej pomocy publicznej z tytułu zakłóceń w działalności gospodarki Unii Europejskiej.
Cel uchwały
„Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia programu rządowego pod nazwą „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.” wprowadza możliwość udzielenia wsparcia finansowego określonym grupom przedsiębiorców. Pomoc ta ma służyć przede wszystkim zapewnieniu płynności i dostępu do finansowania dla przedsiębiorstw zmagających się z wyzwaniami obecnego kryzysu, przy jednoczesnym zachowaniu warunków działania na jednolitym rynku UE" - czytamy w wykazie.
Czytaj więcej
Ceny gazu giełdowego w Europie przyspieszyły spadki. Przy tak szybkim tempie tanienia surowca jak w tym tygodniu (6-7 proc. w ujęciu dziennym), gaz na europejskim rynku do końca roku wróci do poziomu z lata minionego roku.
Wsparcie może być udzielone na pokrycie zwiększonych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej związanych ze wzrostem cen energii elektrycznej oraz gazu ziemnego. Celem programu jest łagodzenie negatywnych skutków nagłego wzrostu cen energii elektrycznej i gazu ziemnego. „Wzrost tych cen stanowi zagrożenie dla dalszej działalności przedsiębiorstw, szczególnie przemysłowych przedsiębiorstw energochłonnych, a więc takich, dla których koszty energii stanowią dużą część wszystkich kosztów operacyjnych. Program ma na celu poprawić sytuację finansową tych firm, wspierając je w kontynuowaniu produkcji" - czytamy w uzasadnieniu potrzeby regulacji.
Jaką pomoc dostaną przedsiębiorcy?
Zgodnie z propozycją, o pomoc może ubiegać się przedsiębiorca, który spełnia warunek energochłonności (koszty energii elektrycznej i gazu ziemnego stanowiły co najmniej 3 proc. jego wartości produkcji w 2021 r. albo co najmniej 6 proc. w pierwszym półroczu 2022) oraz uzyskuje większość przychodu lub wartości produkcji z działalności w jednej lub wielu podklasach PKD lub kodach PRODCOM wymienionych w programie.