Sieć europejska, która jest zwykle połączona od Lizbony po Stambuł, podzieliła się na dwie części, ponieważ regiony północno-zachodni i południowo-wschodni walczyły o utrzymanie tej samej częstotliwości. Problem pojawił się w Chorwacji i doprowadził do utraty energii w 200 000 gospodarstw domowych w całej Europie. Ograniczono dostawy do zakładów przemysłowych we Francji i we Włoszech.
Adobe Stock
Chociaż wydarzenie to nie było powiązane z gwałtownym wzrostem wytwarzania energii odnawialnej, ponieważ Europa zastępuje duże elektrownie węglowe i jądrowe tysiącami mniejszych jednostek wiatrowych i słonecznych – tak jak sektory elektryfikują się w celu zmniejszenia emisji – takie incydenty będą coraz częstsze – pisze Bloomberg.
„Nie chodzi o to, czy dojdzie do blackoutu w niektórych regionach Europy, chodzi tylko o to, kiedy to nastąpi” – powiedział Stefan Zach, szef komunikacji w austriackiej spółce EVN AG. „Awaria może wystąpić nawet w krajach o wysokich standardach bezpieczeństwa sieci elektroenergetycznej”.
Sieci przesyłowe muszą mieć częstotliwość 50 Hz, aby działać płynnie, a wszelkie odchylenia mogą uszkodzić podłączony sprzęt. Gdyby wahania częstotliwości nie zostały zredukowane w ciągu kilku minut, mogłoby to spowodować szkody w całej europejskiej sieci wysokiego napięcia, potencjalnie powodując przerwy w dostawie energii dla milionów odbiorców.