Orlen zawarł porozumienie z Eneą i Energą

Publikacja: 03.06.2020 12:20

Orlen zawarł porozumienie z Eneą i Energą

Foto: energia.rp.pl

PKN Orlen podpisał z Energą i Eneą porozumienie dotyczące kierunkowych zasad kontynuacji współpracy przy budowie Elektrowni Ostrołęka C realizowanej przez firmę Elektrownia Ostrołęka. Zawarte w nim zapisy przewidują dalsze prace przy inwestycji ale ze zmianą technologii z opartej na węglu kamiennym na gaz ziemny. PKN Orlen wyraził wolę uczestniczenia w projekcie poprzez udział w jego finansowaniu i, po uzyskaniu stosownych zgód korporacyjnych, przystąpienie do firmy Elektrownia Ostrołęka w charakterze wspólnika

Jakie konkretnie udziały będą miały poszczególne koncerny i ile pieniędzy zainwestują jeszcze nie określono. Będzie to elementem dalszych rozmów i negocjacji prowadzących do zawarcia docelowej umowy wspólników. Wiadomo już natomiast, że udziały będą odpowiadać wartość zaangażowania poszczególnych koncernów. Ponadto Enea stanie się wspólnikiem mniejszościowym z ograniczonym kwotowo limitem zaangażowania.

Porozumienie zakłada, że PKN Orlen nie będzie uczestniczył w rozliczeniach z dotychczasowymi wykonawcami inwestycji w Ostrołęce. Te mają być dokonane według wcześniej określonych zasad. PKN Orlen jako docelowy wspólnik Elektrowni Ostrołęka będzie jednak o tych rozliczenia współdecydował. Płocki koncern nie wyklucza też, że projekt będzie realizowany z udziałem innych inwestorów.

""

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen/ fotorzepa

Foto: energia.rp.pl

– Chcemy aktywnie uczestniczyć w procesie transformacji energetycznej w Polsce. Dlatego w naszej strategii stawiamy na rozwój aktywów energetycznych w kierunku źródeł nisko i zeroemisyjnych – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Dodaje, że w wielu krajach elektrownie gazowe są preferowanym rozwiązaniem przejściowym, które znacząco zmniejsza poziom emisji, a jednocześnie daje krajom czas na rozwój infrastruktury odnawialnych źródeł energii. – Zgodnie z zapowiedziami będziemy realizować inwestycję w Ostrołęce, ale musimy brać przy tym pod uwagę potencjalne korzyści biznesowe i aspekty regulacyjne. Budowa nowych niskoemisyjnych źródeł to dobry kierunek, który przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego zarówno Polski, jak i całego regionu – twierdzi Obajtek.

Obecnie Enea i Energa posiadają w Elektrowni Ostrołęka po 50 proc. udziałów. Z kolei do PKN Orlen należy 80 proc. udziałów w kapitale zakładowym Energi (85 proc. głosów).

Energetyka Zawodowa
Jak bilansować OZE, by rachunki za prąd nie wzrosły?
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Energetyka Zawodowa
Stan zagrożenia energetycznego – czyli jedna z pierwszych decyzji Donalda Trumpa
Energetyka Zawodowa
Wątpliwości wokół budowy nowego bloku gazowego. Wybrano egzotyczny kierunek
Energetyka Zawodowa
Orlen dodaje gazu. Planuje ogromne inwestycje
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Energetyka Zawodowa
Elektrownie węglowe będą działać dłużej. Jest zgoda Sejmu
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej