Rekordowy kontrakt Rosji i Chin

Bloomberg

Rosjanie zbudują nową elektrownię atomową w Chinach, rozbudują istniejące i dołożą się do programu księżycowego. Oba kraje podpisały rekordowy pakiet kontraktów.

„Uzgodniliśmy budowę w Chinach jeszcze jednej nowej elektrowni atomowej projektu rosyjskiego. Przy udziale Rosji zostanie też zbudowany w Chinach reaktor demonstracyjny na szybkie neutrony; natomiast czołowe rosyjskie rozwiązania zostaną wykorzystane w chińskim programie księżycowym” — ogłosił Władimir Putin po spotkaniu z chińskim przewodniczącym Xi Jinpingiem. W ciągu pięciu miesięcy tego roku obroty handlowe Rosji i Chin zwiększyły się o 26,9 proc. do 40,6 mld dol.. Saldo jest na plusie dla Rosji (2,3 mld dol.).
Co konkretnie będą robić Rosjanie w Chinach? Zbudują dwa nowe bloki energetyczne WWER-1200 z najnowszego pokolenia +3, dla elektrowni atomowej Tianwan. Będą to bloki nr 7 i 8; kontrakt przewiduje możliwość dalszej rozbudowy siłowni. Termin wykonania obu bloków to 2026-2027 r.
„Dziś Rosja i Chiny są liderami światowej energetyki atomowej” – podkreślili Chińczycy.
Rosjanie podali, że to strona chińska zapłaci za nowe reaktory, nie podali natomiast ile będą one kosztowały.
Podobnie nie podano kosztów uruchomienia w Chinach demonstracyjnego rosyjskiego reaktora na szybkich neutronach (CFR-600) o mocy 600 MW. Rosjanie dostarczą też Pekinowi bazujące na radionuklidach bloki cieplne. Są to składowe generatorów radioizotopowych, które Chińczycy wykorzystują w swoim programie eksploracji Księżyca.
Rynek energetyki atomowej w ChRL charakteryzuje się dużą konkurencją. W Państwie Środka działają firmy francuska – Areva i amerykańsko-japoński koncern Westinghouse – najwięksi konkurenci Rosatomu. Jest to pochodna ogromnego rynku: do 2030 r Chińczycy planują uzyskać z atomu do 150 GW prądu. A to oznacza ogromne inwestycje. Dziś budowanych jest 20 nowych atomowych bloków energetycznych.
Dlaczego Chiny tak mocno inwestują w atom? Powodem jest ogromne zatrucie środowiska. Według Banku Światowego co roku na poprawę jakości powietrza, wody, gleby Chiny wydają 6 proc. swojego PKB.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mało chętnych na przesył gazu przez Baltic Pipe

Spośród zapytanych przez nas spółek tylko PGNiG wyraziło zainteresowanie importem z Norwegii. Popyt na ...

Jedna z najbogatszych branż żąda wsparcia

Polscy energetycy ostrzegają: bez zachęt finansowych ze strony państwa nie będziemy mieli czym zastąpić ...

Mołdawia wybrała prąd z Ukrainy

Rosyjski gigant energetyczny Inter RAO stracił kontrakt na eksport energii elektrycznej do Mołdawii. Kiszyniów ...

Obajtek: więcej „świeżej krwi” w Orlenie

Do Orlenu trzeba wpuścić trochę „świeżej krwi”. Ludzi, którzy mają inne spojrzenie na pewne ...

Ropa z łupków ma przyszłość

Tak uważa prezes największego koncernu naftowego świata – rosyjskiego Rosneft. Igor Sieczin wystąpił podczas ...

PGNiG i Orlen wiercą w Wielkopolsce

W Winnej Górze zostanie wykonany odwiert, który ma przyczynić się do udokumentowania złoża gazu ...