Najtańsze oferty na atom z Chin lub Korei

Bloomberg

W Ministerstwie Energii leżą pierwsze oferty na budowę polskiej elektrowni jądrowej.

Jak wynika z informacji portalu BiznesAlert.pl, najniższą ofertę złożyli Chińczycy. Przedstawiciele Państwa Środka deklarują realizację 1 MW z atomu za ok. 12,9 mln zł (3 mln euro). W przypadku koreańskich dostawców koszt wynosiłby ok. 15 mln zł (3,5 mln euro). Najdroższy jest zaś francuski EDF, który mówi o kwocie przekraczającej 25,8 mln zł (6 mln euro).

Przypomnijmy, że w majowym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił o możliwości obniżenia kosztów inwestycji z zakładanych wcześniej 75 mld zł do 50–60 mld zł za elektrownię o mocy 3–5 tys. MW. Zakłada, że taki potencjał zbudowalibyśmy do 2040 r., z tym że najpierw powstałby jeden blok o mocy 1–1,5 tys. MW. Jak zauważa BiznesAlert.pl, wyceny Chińczyków i Koreańczyków wydają się najbliższe założeniom resortu energii.

Na razie jednak nie podjęto kluczowej decyzji o realizacji projektu. Wciąż trwają rozmowy o kształcie konsorcjum. Obecnie liderem spółki celowej PGE EJ1 z 70-proc. udziałem jest Polska Grupa Energetyczna. Po 10 proc. w niej posiadają zaś Tauron, KGHM i Enea. Jednak Tchórzewski podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach stwierdził, że dwie pierwsze spółki mogą być wyłączone z projektu, bo byłoby to dla nich zbytnim obciążeniem finansowym. Dodał, że Enea także chciała się wycofać ze względu na planowane inwestycje. Wyraził za to nadzieję na dalszą przewodnią rolę PGE.

Ostatnio spekulowano, że największego wytwórcę może zastąpić PKN Orlen. Jednak płocka rafineria zaprzeczyła. – Jesteśmy 10-proc. udziałowcem w spółce celowej. Liderem jest PGE. Wypracowywane są nowe warunki realizacji tej inwestycji, także ze zmianą albo zaangażowaniem innych podmiotów – zauważył Mirosław Kowalik, prezes Enei. Dodał, że liczy na wypracowanie ram regulacyjnych dla projektu jądrowego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

O dalszym losie kontraktu PGE z Duńczykami zdecydują polscy posłowie

Z końcem ubiegłego tygodnia koncern Ørsted oraz Polska Grupa Energetyczna podpisały wstępne porozumienie, dotyczące ...

Coraz więcej węgla na zwałach

Zapotrzebowanie na czarną energię pozostaje niższe niż przed rokiem, co odbije się na kondycji ...

Greenpeace: emisje CO2 pobiły rekord, a politycy w letargu

Według nowego raportu Międzynarodowej Agencji Energii światowe emisje dwutlenku węgla z produkcji energii pobiły ...

Bez wiatraków redukcji emisji CO2 będzie trudna

Bez rozwijania wiatraków na lądzie i morzu Polska nie zmniejszy emisyjności gospodarki w zapowiadanym ...

Kopalnia Turów pofedruje do 2044 r.

Minister Klimatu i Środowiska przedłużył Polskiej Grupie Energetycznej termin obowiązywania koncesji na wydobywanie węgla ...

Energetyka morska stanie się konkurencją węgla

W 2025 r. energia z morskich farm wiatrowych ma kosztować nie więcej niż 80 ...