Karta obejmuje m.in. finansowanie koniecznych inwestycji w związku z potrzebą dostosowania do transformacji energetycznej w Polsce, infrastruktury sieciowej. Inwestycje te miałyby zostać przeprowadzone w okresie od 2023 do 2030 r. według URE do 2030 roku krajowy system elektroenergetyczny (KSE) czekają ogromne zmiany. Trzeba będzie do niego przyłączyć m.in. ponad 20 GW źródeł słonecznych o potencjale produkcyjnym 21 TWh rocznie i ponad 14 GW lądowych elektrowni wiatrowych o potencjale produkcyjnym 37 TWh rocznie. Przewiduje się, że w tym czasie liczba odbiorców przyłączonych do sieci wzrośnie o ponad 2 mln.
Wieloletni plan inwestycyjny
Kartę podpisały i porozumienie zawarły ENEA Operator Sp. z o.o., STOEN Operator Sp. z o.o., ENERGA-OPERATOR S.A., PGE Dystrybucja S.A oraz TAURON Dystrybucja S.A oraz Urząd Regulacji Energetyki. Mają wspólnie najbardziej efektywne wykorzystanie sieci dystrybucyjnych prądu. Te muszą być przygotowane na coraz bardziej dynamiczny rozwój energetyki.
Tymczasem rzeczywistość jest mało kolorowa. Jak mówią eksperci z tych spółek, sieci są stare, niewydolne i nie pozwalają na rozwój i dystrybucję energii np. rozproszonej.
Czytaj więcej
Urząd Regulacji Energetyki planuje, aby nowe taryfy dystrybucyjne na energię w 2023 r. uwzględniały już nowy model zwrotu z zaangażowanego kapitału, który dawałby większą stabilność inwestycyjną spółkom dystrybucyjnym.
- Wiek sieci operatorów sięga nawet kilkudziesięciu lat, a musimy sprostać budowie nowych powiązań sieciowych, przyłączać odbiorców. Bez rozwoju sieci i zdolności przyłączeniowych nie będzie możliwości przyłączania nowych źródeł OZE – mówi anonimowo Rzeczpospolitej ekspert z jednej z firm energetycznych. - Aby efektywnie rozwijać sieć i jednocześnie ją modernizować, środki w dyspozycji operatorów musiałyby być o wiele większe.