Ciepłownia przyszłości otwarta w Polsce. Oparta w 100 proc. na OZE

W Lidzbarku Warmińskim otwarto Ciepłownię Przyszłości – innowacyjną instalację wykorzystującą wysokosprawne pompy ciepła, panele fotowoltaiczne oraz system magazynów ciepła, w tym największy w Polsce magazyn ciepła w formie zbiornika zagłębionego w gruncie.

Publikacja: 29.05.2024 18:30

Ciepłownia w Lidzbarku Warmińskim

Ciepłownia w Lidzbarku Warmińskim

Foto: mat. prasowe

Ciepłownię wykorzystującą w 100 proc. odnawialne źródła energii otwarto w środę w Lidzbarku Warmińskim. Instalacja składająca się z pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych oraz systemu magazynów ciepła będzie dostarczać ciepłą wodę i ogrzewać większość budynków pobliskiego osiedla Astronomów.

15 mld zł na ciepłownictwo 

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przypomniała podczas uroczystości otwarcia ciepłowni, że w obszarze transformacji ciepłownictwa wciąż 66 proc. ciepła w systemach ciepłowniczych jest generowanych z paliw kopalnych i to w najbliższych miesiącach i latach stanowi dla Polski wyzwanie. - Wierzę, że w roku 2030 cel blisko 30 procent ciepła pochodzącego z OZE spokojnie zrealizujemy — podkreśliła szefowa resortu klimatu i środowiska.

Dodała, że w kolejnych latach przeznaczone zostanie 15 mld zł na finansowanie OZE dla ciepłownictwa systemowego. Jak powiedziała, ciepłownia w Lidzbarku Warmińskim jest konkurencyjna pod względem kosztowo-cenowym w porównaniu z ciepłowniami wykorzystującymi paliwa kopalne.

- Dzięki przedsięwzięciu „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE”, sfinansowanemu z Funduszy Europejskich, powstał innowacyjny system w Lidzbarku Warmińskim, na który przeznaczono ponad 49 mln zł. Dzięki niemu mieszkańcy osiedla w tym mieście będą mogli korzystać z czystej energii, w 100 proc. pozyskiwanej z odnawialnych źródeł - napisała Angela Martinez-Sarasola, kierownik Polskiego Wydziału Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

Projektantem i wykonawcą jest przedsiębiorstwo Euros Energy. "Ciepłownia przyszłości" jest zlokalizowana na terenie należącym do Veolii Północ z grupy Veolia term.

Jak wygląda praca takiej ciepłowni przyszłości?

Jak tłumaczył dr inż. Tomasz Walczak z Euros Energy, sercem technologii Ciepłowni Przyszłości są pompy ciepła z systemem trójstopniowego magazynowania ciepła. Maksymalizują one wykorzystanie energii elektrycznej wyprodukowanej z zależnych od pogody źródeł OZE. Sezonowe magazynowanie ciepła równocześnie w niskotemperaturowym magazynie gruntowym oraz wysokotemperaturowym magazynie wodnym zapewnia efektywną pracę pomp ciepła zasilających sieć ciepłowniczą. W opracowanej technologii, pompy ciepła zintegrowano z trzema dolnymi źródłami: powietrznymi wymiennikami ciepła, niskotemperaturowym magazynem gruntowym oraz wysokotemperaturowym magazynem wodnym. System zasilany jest energią elektryczną produkowaną bezpośrednio na miejscu z farmy fotowoltaicznej, instalacji PVT oraz ciepłem z kolektorów słonecznych.

W zimowe noce system wspierany jest jednak energią elektryczną dostarczaną z Krajowej Sieci Elektroenergetycznej, w tym energią elektryczną zakupioną z gwarancją pochodzenia z odnawialnych źródeł energii w ramach kontraktów PPA (ang. Power Purchase Agreement). Co ważne, instalacja pozwala na efektywne skonsumowanie nadwyżek energii elektrycznej coraz częściej pojawiających się w sieci elektroenergetycznej a pochodzących z instalacji OZE. Obecnie olbrzymie ilości tej energii pozostają niewykorzystane a mogłyby z powodzeniem zostać zagospodarowane w systemach ciepłowniczych w całej Polsce.      

Ciepłownię wykorzystującą w 100 proc. odnawialne źródła energii otwarto w środę w Lidzbarku Warmińskim. Instalacja składająca się z pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych oraz systemu magazynów ciepła będzie dostarczać ciepłą wodę i ogrzewać większość budynków pobliskiego osiedla Astronomów.

15 mld zł na ciepłownictwo 

Pozostało 89% artykułu
Ciepło
Pompy ciepła pod lupą UOKiK. Miażdżące wyniki kontroli
Ciepło
Ciepłownie chciałyby uciec przed podwyżką w dekarbonizację
Ciepło
Pożar w Elektrowni Jaworzno. Zapalił się jeden z wentylatorów
Ciepło
Wzmaga się awantura o pompy ciepła. Firmy opuszczają stowarzyszenie, resort wyjaśnia
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Ciepło
UOKiK wytropił nieprawidłowości na rynku pomp ciepła. Ich kontrola budzi emocje
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży