Producenci i importerzy pomp ciepła dostali więcej czasu na dostosowanie się do zmian w procesie weryfikacji jakości tych urządzeń. Decyzję podjął Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Opozycja grzmi, że to działanie na korzyść dostawców słabej jakości urządzeń, a minister klimatu i środowiska (MKiŚ) podjęła kontrolę tej decyzji. Nowe rygorystyczne normy jakości miały sprawić, że urządzenia gorszej jakości będą wyeliminowane z rynku.
Zmiany w programie „Czyste Powietrze”
Od 22 kwietnia 2024 r. obowiązują nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”, obejmujące m.in. wymogi dotyczące pomp ciepła, na które beneficjenci programu mogą uzyskać dofinansowanie. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, pompy ciepła kupione od 14 czerwca 2024 r. miały być kosztem ujętym dofinansowaniem tylko wtedy, gdy ich parametry techniczne będą potwierdzone wpisem na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) na podstawie badań przeprowadzonych w akredytowanym laboratorium zlokalizowanym w kraju UE lub EFTA.
Badania pomp ciepła muszą potwierdzać spełnienie wymagań technicznych określonych w unijnych rozporządzeniach o etykietowaniu. Jednak – jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) – producenci i importerzy pomp ciepła dostali więcej czasu na dostosowanie się do zmian w programie „Czyste Powietrze”.
Czytaj więcej
Producenci i importerzy pomp ciepła dostają więcej czasu na dostosowanie się do zmian w programie „Czyste Powietrze”. Opozycja grzmi, a minister klimatu i środowiska (MKiŚ) zapowiada kontrolę tej decyzji. Nowe rygorystyczne normy jakości miały sprawić, że urządzenia gorszej jakości będą wyeliminowane z rynku.
– Wymagane badania techniczne urządzeń z europejskimi znakami jakości producenci mają dostarczyć do 31 grudnia 2024 r. To zagwarantuje im obecność na liście zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM) programu – informuje Fundusz.