Bon energetyczny sparaliżuje pomoc społeczną? Resort rodziny alarmuje

Systemy informatyczne dedykowane do obsługi świadczeń rodzinnych nie są przygotowane na miliony zapytań związanych z wypłatą bonu energetycznego – alarmuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Publikacja: 29.04.2024 14:41

Bon energetyczny sparaliżuje pomoc społeczną? Resort rodziny alarmuje

Foto: Adobe Stock

Projekt ustawy o mrożeniu cen energii nadal nie zyskał akceptacji Komitetu Stałego Rady Ministrów i nie znalazł się w porządku obrad rządu na ostatnie posiedzenie rządu w tym miesiącu zaplanowane na 30 kwietnia. W Rządowym Centrum Legislacji publikowane są wciąż spływające do Ministerstwa Klimatu i Środowiska uwagi. Drugą partię uwag przesłało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).

Czytaj więcej

Rząd mrozi ceny energii. Kto ma szansę na bon energetyczny?

Przepis skreślono, ale nie wszędzie

Zgodnie z projektem ustawy o bonie energetycznym minister właściwy do spraw rodziny dostosuje system teleinformatyczny na potrzeby rozpatrywania wniosków o wypłatę bonu energetycznego w zakresie weryfikacji danych finansowych osób ubiegających się o bon energetyczny, w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Zgodnie z projektem ustawy, wniosek o wypłatę bonu energetycznego składa się w gminie lub mieście właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

Co prawda w ślad za sugestią resortu rodziny, z projektu ustawy skreślono przepisy, które w jego pierwotnej wersji umożliwiały wnioskodawcom ubieganie się o bon energetyczny drogą elektroniczną, to jednak w dalszym ciągu wynika z niego konieczność weryfikacji dochodu w systemach Ministra Finansów przy wykorzystaniu usług elektronicznych.

– Mając na uwadze powyższe, art. 30 projektu ustawy jest bezprzedmiotowy, ponieważ system, do którego odwołuje się art. 30 ustawy, tj. system, o którym mowa w art. 23 ust. 6a ustawy o świadczeniach rodzinnych, to platforma umożliwiająca ubieganie się (składanie wniosków) o świadczenia rodzinne drogą elektroniczną. Co również istotne, jest to system, który w żaden sposób nie służy do ustalania danych finansowych z Ministerstwem Finansów, a co za tym idzie nałożenie obowiązku modyfikacji tego systemu jest bezzasadne z punktu widzenia celów ustawy – wskazuje dr Sebastian Gajewski wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej podpisany pod treścią uwag.

Elektroniczna weryfikacja nie jest możliwa

Niezależnie od powyższego, w art. 30 projektu ustawy pozostawiono termin 14 dni na dostosowanie systemu ministra właściwego do spraw rodziny na potrzeby rozpatrywania wniosków o wypłatę bonu energetycznego. – Tak jak podnoszono już wcześniej, w ocenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) realizacja jakichkolwiek zmian w systemach utrzymywanych przez MRPiPS w tak krótkim terminie jest niemożliwa, z uwagi na uwarunkowania techniczne, czy też wynikające z uregulowań dotyczących procesu zakupowego. W ocenie MRPiPS, termin 14 dni na dostosowanie systemów teleinformatycznych jest również niewykonalny z punktu widzenia przepisów dotyczących udzielania zamówień publicznych – alarmuje resort rodziny.

Resort wprost pisze, że we wskazanym terminie nie jest możliwe zgodne z prawem i dyscypliną finansów publicznych wydatkowanie środków (nawet gdyby były one zagwarantowane) związane z modyfikacjami systemów.

Konieczność weryfikacji danych drogą elektroniczną może oznaczać, że jednostki będą musiały korzystać z usługi weryfikacji danych o dochodach udostępnianej na poziomie Centralnego Systemu Informatycznego Zabezpieczenia Społecznego. – Po raz kolejny należy zatem podnieść, co wyrażono również w poprzednim stanowisku, że już teraz istnieją problemy z usługą dotyczącą weryfikacji danych finansowych osób ubiegających się o świadczenia. Wynika to z przekroczenia limitów nałożonych przez Ministerstwo Finansów na tę usługę dla MRPiPS. Ministerstwo poniosło już koszty finansowe związane z przebudową systemów, które ostatecznie pozwoliły udrożnić usługę w I kwartale 2024 r., jednakże nie ma gwarancji, że problemy nie pojawią się znowu, tym bardziej w kontekście terminów wskazanych na składanie i rozpatrywanie wniosków – wskazuje ministerstwo.

Ministerstwo Finansów sygnalizowało już wcześniej Ministerstwu Klimatu i Środowiska, że nie ma możliwości zwiększenia limitów, bo będzie to niosło ryzyko nadmiarowego obciążenia ich systemu. – W tej chwili MRPiPS nie dostrzega możliwości zwiększenia środków finansowych w ramach zawartych umów, a tym samym pokrycia kosztów zmian przewidzianych w projekcie ze środków zagwarantowanych w umowach. Jednocześnie należy podnieść, że nawet gdyby takie środki finansowe zostały pozyskane, to wymagałoby to podjęcia negocjacji z wykonawcami, które z pewnością nie zakończyłyby się w ciągu 14 dni od dnia wejścia w życie ustawy – czytamy dalej.

Czy w związku z wypłatą bonu energetycznego grozi nam paraliż samorządów?

Planowane wprowadzenie bonu energetycznego spowoduje – według resortu rodziny – obciążenie samorządów gminnych od 1 lipca br. dodatkowym obowiązkiem polegającym na obsłudze przez gminy od 3,5 mln do 4,6 mln dodatkowych postępowań administracyjnych o bon energetyczny.

– Ponadto, należy zauważyć, że ww. zadanie będą najczęściej realizować w gminach te same osoby i komórki organizacyjne, które realizują należące do właściwości MRPiPS świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego kierowane przede wszystkim do rodzin o najniższych dochodach - przypomina ministerstwo.

Od lipca zaczyna się w gminach okres wzmożonej pracy, polegającej na przyjmowaniu wniosków o ww. świadczenia na kolejny roczny okres zasiłkowy. – Jednoczesne nałożenie w tym samym okresie na gminy obowiązku realizacji bonu energetycznego stwarza poważne ryzyko zagrożenia płynności przyznawania przez gminy ww. świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego – alarmuje ministerstwo.

Podsumowując uwagi resortu rodziny, ustalanie prawa do bonu energetycznego z wykorzystaniem systemów informatycznych dedykowanych do obsługi świadczeń rodzinnych oznacza ogromne obciążenie tych systemów. – Systemy te wydajnościowo nie są przygotowane na obsługę dodatkowych wielu milionów zapytań (np. o dane dochodowe) skumulowanych w okresie zaledwie kilku miesięcy. Nagłe obciążenie systemów dodatkowymi procesami może w praktyce poskutkować zablokowaniem przepustowości usługi ustalania przez gminy dochodów dla potrzeb przyznawania świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego – wskazuje w liście z uwagami wiceminister Sebastian Gajewski.

Projekt ustawy o mrożeniu cen energii nadal nie zyskał akceptacji Komitetu Stałego Rady Ministrów i nie znalazł się w porządku obrad rządu na ostatnie posiedzenie rządu w tym miesiącu zaplanowane na 30 kwietnia. W Rządowym Centrum Legislacji publikowane są wciąż spływające do Ministerstwa Klimatu i Środowiska uwagi. Drugą partię uwag przesłało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).

Przepis skreślono, ale nie wszędzie

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ceny Energii
Dla kogo taryfy dynamiczne mogą być szansą, a dla kogo zagrożeniem? URE wyjaśnia
Ceny Energii
Mrożenie cen energii w 2025 roku coraz bliżej. Niewiadomą jest kwota
Ceny Energii
Taryfy dynamiczne ruszyły. Opłaty handlowe mogą zniechęć klientów
Ceny Energii
Minister aktywów zmienia zdanie i przestrzega przed podwyżkami cen energii
Ceny Energii
Nadal rzadko zmieniamy dostawcę energii. To może się zmienić. Na co uważać?
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.