Rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 9 września 2023 r. zmieniające rozporządzenie ws. sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną, przynosi nowe możliwości przedsiębiorstwom oraz odbiorcom energii elektrycznej w Polsce.
Nowelizacja zobowiązuje sprzedawców do wprowadzenia nowego sposobu rozliczeń z gospodarstwami domowymi wynagradzającego efektywność odbiorców energii. Premiowane będzie m.in. posiadanie statusu prosumenta, oszczędzanie energii elektrycznej czy zgoda na otrzymywanie faktur VAT w formie elektronicznej, a nie papierowej. Zmiana rozporządzenia ma przynieść każdemu gospodarstwu domowemu pomniejszenie rocznego rozliczenia za energię.
Czytaj więcej
W życie weszła część znowelizowanego Prawa energetycznego, m.in. przepisy dotyczące linii bezpośredniej czy dynamicznych taryf dla energii elektrycznej. Regulator zyskuje nowe obowiązki. Jak przypomina Urząd Regulacji Energetyki, to ważne zmiany z punktu widzenia każdego klienta.
„Sprzedawcy energii zobowiązani będą do jasnego informowania odbiorców o zmianach w rozliczeniach oraz o wysokości premii i terminie jej przyznawania. Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie przejrzystości działań na rynku energii elektrycznej oraz wzmocnienie praw odbiorców w gospodarstwach domowych” – czytamy w komunikacie ministerstwa.
Obniżka cen rozporządzeniem zamiast ustawą
Niespodziewanie do tego rozporządzenia dopisano obniżkę cen prądu o 12 proc. wstecznie od początku 2023 r. Obniżka, ale o 5 proc. została wcześniej dopisana jako poprawka poselska do ustawy o gwarancjach finansowych dla Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Ustawę jednak odrzucił Senat, a Sejm nie ma w planach przed wyborami 15 października kolejnego posiedzenia, na której by ustawę ponownie uchwalił.